Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος

Σεβασμός στη Βασίλισσα

Παρά το μέτριο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε γιατί είναι η Βασίλισσα της Ευρώπης και με καλή εμφάνιση στην έδρα της Ντόρτμουντ επικράτησε με 3-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας πάρα πολύ καλό ρυθμό με τις δυο ομάδες να έχουν διάθεση να παίξουν γρήγορο ποδόσφαιρο. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Ντάνιελ Καρβαχάλ αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και είχαν και εκείνοι κάποιες καλές στιγμές.

Η δεξιά πλευρά της “Βασίλισσας” με του Καρβαχάλ και Ρονάλντο ήταν σε μεγάλη μέρα και η άμυνα της Ντόρτμουντ δεν έδειχνε να έχει απάντηση στα ανεβάσματα του Ισπανού μπακ. Στο 17ο λεπτό ο διεθνής αμυντικός έκανε τη σέντρα για τον Γκάρεθ Μπέιλ που με μονοκόμματο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούργκι.

Οι “κιτρινόμαυροι” έψαξαν την ισοφάριση αλλά σε δυο – τρεις περιπτώσεις έλειψε το καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα οι Ράμος και Βαράν να καθαρίσουν για τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Ζιντάν είχαν δυο ακόμα καλές στιγμές πριν τη λήξη του ημιχρόνου αλλά τόσο η κεφαλιά του Ράμος όσο και το σουτ του Ρονάλντο πέρασαν λίγο άουτ.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν ιδανικό για τη Ρεάλ Μαδρίτης καθώς ο Ρονάλντο έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του μετά από ωραία μπαλιά του Μπέιλ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε μερικά λεπτά αργότερα όταν μετά από σέντρα του Κάστρο, ο Ομπαμεγιάνκ πρόλαβε τον Ράμος και με ωραίο πλασέ μείωσε σε 2-1. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήρε ξέφρενο ρυθμό με τους παίκτες του Μπος να ψάχνουν την ισοφάριση.

Τελικά αυτή που βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα ήταν η ομάδα του Ζιντάν στο 79ο λεπτό όταν μετά από ωραία κάθετη του Μόντριτς, ο Κριστιάνο έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με δυνατό σουτ έδωσε ξανά αέρα δυο τερμάτων στη Ρεάλ.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές στιγμές για τέταρτο τέρμα αλλά το σκορ δεν άλλαξε και οι Μαδριλένοι πήραν σημαντική νίκη που τους διατηρεί στην κορυφή του ομίλου.