Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ρούντιγκερ θα κινηθεί νομικά επειδή τον συνέδεσαν με τους… ISIS!
Λίβερπουλ: Νέος τραυματισμός και «πονοκέφαλος» για τον Κλοπ!
Premier League

Βράζει με τη διαιτησία ο Πιούλις

Ο τεχνικός της Γουέστ Μπρομ, Τόνι Πιούλις, τα "έβαλε" με την διαιτησία μετά την ήττα από την Άρσεναλ με 2-0.

Έξαλλος με την διαιτησία του Μάντλεϊ ήταν ο τεχνικός της Γουέστ Μπρομ μετά την εκτός έδρας ήττα της ομάδας του από την Άρσεναλ με 2-0. Ο Ουαλός προπονητής έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό είδε τον Ροντρίγκεζ να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Μουστάφι αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών, επειδή ο ποδοσφαιριστής σηκώθηκε και τελείωσε χωρίς επιτυχία τη φάση. Σύμφωνα, όμως, με το γράμμα του νόμου όταν υπάρχει περίπτωση πέναλτι δεν υπάρχει πλεονέκτημα και γι΄αυτό το λόγο ο άρχοντας του αγώνα έπρεπε να τιμωρήσει με πέναλτι τον Μουστάφι. Ο Τόνι Πιούλις, μάλιστα, αντιπαρέβαλε τη συγκεκριμένη φάση με μία βουτιά του Αλέξις Σάντσεζ λίγα λεπτά αργότερα την οποία ο Μάντλεϊ τιμώρησε με φάουλ εις βάρος του Ντόουσον.

“Όλοι είδατε τι συνέβη. Αν θέλετε να σας δώσω ένα παράδειγμα, αξίζει να σας πω ότι ο Σάντσεζ έπρεπε να δεχτεί κίτρινη κάρτα για βουτιά στο όριο της περιοχής αντί για να κερδίσει φάουλ. Ύστερα είδατε το τάκλιν μέσα στην περιοχή στον Τζέι (Ροντρίγκεζ). Ο διαιτητής είχε καθαρή οπτική γωνία, ήταν πεντακάθαρο πέναλτι. Δεν είναι μόνο φάουλ, ο παίκτης θα μπορούσε να αποβληθεί. Οπότε θα ήταν πέναλτι και θα έμεναν με 10 παίκτες. Έπρεπε να σκοράρουμε και άλλα τέρματα αλλά το απογοητευτικό είναι ότι ο Σάντσεζ βούτηξε στην πρώτη φάση και θα έπρεπε να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα. Πρόκειται για κλεψιά. Ο Τζέι είναι πολύ ειλικρινής αλλά δεν επιβραβεύθηκε γι΄αυτό. Δε μας έχει δοθεί κάποιο πέναλτι εδώ και ένα χρόνο και δεν έχω πει σε κανένα παίκτη μου να εκμαιεύει φάουλ ή πέναλτι. Το καλύτερο είναι ότι όλοι το έχουν δει και δεν πρέπει να μιλήσω γι΄αυτό και ούτε το θέλω. Νομίζω ότι παίξαμε πολύ καλά, χάσαμε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Είμαστε απογοητευμένοι”.

Να σημειωθεί ότι οι “baggies” αδικήθηκαν σε μία ακόμη φάση, καθώς το δεύτερο γκολ της Άρσεναλ προήλθε από αυστηρό πέναλτι που δόθηκε εις βάρος του Νιόμ.