Δίδαξε… αγάπη η Παρί Σεν Ζερμέν!

Σπουδαία νίκη με 3-0 επί της Μπάγερν πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν, την ώρα που η Σέλτικ επικρατούσε με 3-0 της Άντερλεχτ.

Σε ένα από τα σπουδαιότερα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-0 της Μπάγερν Μονάχου.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα, βρήκαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ.

Γκολ, το οποίο ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Νεϊμάρ βρήκε τον Ντάνι Άλβες και εκείνος ψύχραιμα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Από εκείνη τη στιγμή όμως και μετά, η Μπάγερν Μονάχου ανέλαβε τα ηνία του αγώνα δημιουργώντας συνεχόμενες φάσεις που όμως δεν κατέληξαν στα δίχτυα.

Αρχικά ο Μίλερ στο 12′ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ ενώ στη συνέχεια οι προσπάθειες των Μαρτίνεζ (19′) και Λεβαντόφσκι (22′, 25′) δεν βρήκαν στόχο.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Κυπελλούχοι Γαλλίας κατάφεραν να βρουν και δεύτερη φορά το δρόμο για τα δίχτυα, με τον Εμπαπέ να βρίσκει στο 31′ τον Καβάνι και εκείνος με ωραίο τελείωμα να γράφει το 2-0.

Μάλιστα, ο Ούλριχ στέρησε έξι λεπτά αργότερα και το τρίτο γκολ από τους Παριζιάνους όταν έπεσε σωστά και νίκησε τον Καβάνι.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βαυαροί μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να απειλήσουν στο 50′ με τον Μαρτίνεζ, του οποίου όμως η κεφαλιά δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ωστόσο, η Παρί Σεν Ζερμέν δε σταμάτησε εκεί και έψαξε και το τρίτο γκολ αλλά οι Νεϊμάρ (50′, 54′) και Εμπαπέ (63′) δεν βρήκαν δίχτυα.

Ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ των γηπεδούχων, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 64′ έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα της Μπάγερν.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν και μάλιστα μείωσαν στο σκορ, αλλά το γκολ του Βιδάλ στο 67′ δε μέτρησε αφού ο ίδιος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Παρί πήρε το σπουδαίο τρίποντο της νίκης.

[team1]

[team2]

Άντερλεχτ-Σέλτικ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Άντερλεχτ υποδέχθηκε τη Σέλτικ στο Βέλγιο, με τους Σκωτσέζους να φεύγουν νικητές επικρατώντας με 3-0.

Το γκολ που άνοιξε τον χορό των γκολ ήρθε στο 38ο λεπτό όταν ο Γκρίφιθς έγινε κάτοχος της μπάλας και από κοντά κατάφερε να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Η Άντερλεχτ δεν κατάφερε να αντιδράσει και μάλιστα δέχθηκε και δεύτερο γκολ όταν ο Καρά δεν υπολόγισε σωστά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-0.

To τελικό 3-0 για τη Σέλτικ πραγματοποίησε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σινκλέρ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση των 90′ λεπτών και έτσι η Σέλτικ απέδρασε με το σπουδαίο διπλό από την έδρα της Άντερλεχτ.