Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Εθνικές Ομάδες

Απότομη προσγείωση για τους «Ιπτάμενους»

Η Ολλανδία πήρε τη νίκη πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-3 αλλά δεν μπόρεσε να πάρει και το εισιτήριο για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Καταιγιστική, τουλάχιστον όσον αφορά τις φάσεις που δημιούργησε ήταν η Ολλανδία που αντιμετώπισε την Λευκορωσία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας όσον άφορα τον πρώτο όμιλο. Νωρίτερα σήμερα η Σουηδία διέλυσε το Λουξεμβούργο με 8-0, κλειδώνοντας την δεύτερη θέση. Ολλανδία η οποία από ότι φαίνεται χάνει το τραίνο του Μουντιάλ παρόλο που το ρόστερ της μπορεί να δώσει αρκετές ελπίδες για το μέλλον.

Όσον αφορά τον αγώνα οι Ολλανδοί σήμερα δεν δικαιολόγησαν τον χαρακτηρισμό τους ως «ιπτάμενοι» αφού πραγματοποίησαν ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο στο οποίο είχαν και την συντριπτική κατοχή με 62% έναντι 38% των γηπεδούχων. Κατά τα άλλα οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν και πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και περισσότερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο αντί για το μοναδικό που μπήκε στο 24ο λεπτό από τον Ντέιβι Πρόπερ και ύστερα από ασίστ του Ρόμπεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία αντί να βελτιωθεί έγινε ακόμα χειρότερη. Άμεσο αποτέλεσμα αυτού ήταν και το δέχτηκε και το γκολ της ισοφάρισης από τους Λευκορώσους στο 55′ με τον Βολόντγκο. Ασύνδετο σχήμα για τους Ολλανδούς οι οποίοι για άλλη μία αφορά απογοήτευσαν τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Παρόλο το τελικό 1-3 υπέρ τους (Ρόμπεν και Ντεπάι) οι Ολλανδοί δεν μπόρεσαν να πάρουν το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπλελλο της Ρωσίας.

Είναι κρίμα για μία τόσο μεγάλη ποδοσφαιρική δύναμη να μην μπορεί να προκριθεί για άλλη μία φορά σε μία κορυφαίο διοργάνωση αλλά όπως φαίνεται οι «ιπτάμενοι» Ολλανδοί αποτελούν πλέον παρελθόν. Μοναδικό σενάριο που μπορεί να τους δώσει ελπίδες είναι αν νικήσουν την Σουηδία με αποτέλεσμα 6-0.