Επίσημο: Με ελληνικό παρελθόν ο νέος τεχνικός της Λάτσιο του Μανδά (pic)
Μπάγερν: Οι 4+1 πιθανοί προορισμοί του φευγάτου Κίμιχ!
Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Άρσεναλ: Σημαντική απουσία ενόψει του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ αγνοεί τα χρήματα και δεν το… κουνάει από το Λονδίνο!
Μπρούνο Φερνάντες: «Αυτός ο κανόνας πρέπει να εξαφανιστεί»!
Εθνικές Ομάδες

Τώρα τα δώρα….τα ανοίγει

Η Εθνική μας ομάδα έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα και με νίκη - ανατροπή (2-1) έφυγε με το διπλό από την Κύπρο και πλέον αύξησε τις πιθανότητες για συμμετοχή στα μπαράζ.

Η Εθνική μας ξεκίνησε με επιθετική διάθεση την αναμέτρηση και στο 8ο λέπτο έχασε την πρώτη καλή της ευκαιρία. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Μανωλάς έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στη συνέχεια τα παιχνίδι είχε πολύ αργό τέμπο κάτι που έκανε πιο εύκολη τη δουλειά της Κύπρου που χρειάστηκε μια φάση για να κάνει τη ζημιά.

Στο 18ο λεπτό μετά από πολύ ωραία κάθετη, ο Πιέρος Σωτηρίου έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Καρνέζη και έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Η απάντηση της Ελλάδας ήταν άμεση καθώς σε διάστημα τριών λεπτών οι παίκτες του Σκίμπε πέτυχαν δυο τέρματα. Αρχικά ο Μήτρογλου έφερε το ματς στα ίσα στο 24ο λεπτό και 26ο ο Τζιώλης με κεφαλιά έφερε τούμπα το ματς.

Οι διεθνής μας είχαν άλλη μια καλή στιγμή μετά τη συνεργασία του Πέτρου Μάνταλου με τον Μήτρογλου αλλά ο φορ της Μαρσέιγ δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα μετά την παράλληλη σέντρα.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μας έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει τρίτο τέρμα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τοροσίδης με σκαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

Η Κύπρος έδειχνε να έχει πρόβλημα στη δημιουργία και χαρακτηριστικό είναι πως για μεγάλο διάστημα δεν είχαν κάποια μεγάλη φάση πέραν του γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλες δυο χαμένες ευκαιρίες με τον Μήτρογλου και στο 56ο λεπτό το δοκάρι στέρησε ένα πολύ ωραίο τέρμα από τον Πέτρο Μάνταλο.

Στα τελευταία 20 λεπτά οι Κύπριοι είχαν περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και με αυτή τη νίκη η Ελλάδα αύξησε τις πιθανότητες της για συμμετοχή στα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου.