Το ξεκαθάρισε ο Ικάρντι: «Είμαι πολύ καλά στην Παρί»
ΕΠΙΣΗΜΟ: Στη Λίβερπουλ μέχρι και το 2025 ο Άρνολντ!
Μπαρτσελόνα και Μορίμπα στο πιο κρίσιμο σταυροδρόμι!
Η Αταλάντα έπιασε στον… ύπνο όλους τους μεγάλους και έκλεισε ταλεντάρα!
Εθνικές Ομάδες

Έτσι… περνάνε οι πρωταθλητές!

Σε ένα παιχνίδι ζωής και... θανάτου, η Πορτογαλία επικράτησε της Εθνικής Ελβετίας με 2-0 και κατάφερε να αρπάξει στο τελευταίο παιχνίδι των προκριματικών την πρώτη θέση και ταυτόχρονα την απευθείας είσοδό της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.

Σε ένα παιχνίδι ζωής και… θανάτου, η Πορτογαλία επικράτησε της Εθνικής Ελβετίας με 2-0 και κατάφερε να αρπάξει στο τελευταίο παιχνίδι των προκριματικών την πρώτη θέση και ταυτόχρονα την απευθείας είσοδό της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, βρήκαν τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε σε ρόλο οδηγού στο ματς.

Γκολ το οποίο δεν ήρθε παρά την εξαιρετική προσπάθεια τους Μπερνάντο Σίλβα στο 32ο λεπτό, που σταμάτησε ο Σόμερ με υπερένταση.

Εννέα λεπτά αργότερα, ωστόσο, η εστία των Ελβετών παραβιάστηκε από… δικά τους πόδια αφού ο Ντζουρού δεν υπολόγισε σωστά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το 2-0 ήρθε στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Μπερνάντο Σίλβα βρήκε τον Αντρέ Σίλβα και εκείνος με κοντινό τελείωμα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Πορτογαλία.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ο Σεφέροβιτς δεν ευστόχησε στο σουτ που επιχείρησε στο 67′.

Η Πορτογαλία, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ με τον Πέπε στο 79′ του οποίου το σουτ έδιωξε ο Σόμερ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Πορτογαλία άρπαξε το τρίποντο και ταυτόχρονα την κορυφή από τους Ελβετούς.