Ένας (τυχερός) παίκτης έζησε από κοντά και τις δυο ιστορικές προκρίσεις του Ολυμπιακού σε λίγες ώρες! (vid)
Δεν έμεινε τυχαία όρθιος ο Λούνιν στο πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (pic)
Σίνα: «Σκέφτηκα να ρωτήσω τον Τζολάκη πώς το έκανε, το χαρτάκι με βοήθησε» (vids)
Η «Equipe» διαφωνεί με τη Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν θέλει Γιουνάιτεντ»!
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Champions League

Καθάρισε τους «αετούς» και την κορυφή η Γιουνάιτεντ!

Σπουδαίες νίκες επί των Μπενφίκα και Βασιλείας με 2-0 και 2-1 αντίστοιχα πέτυχαν οι Γιουνάιτεντ και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήθελαν οπωσδήποτε το τρίποντο για διαφορετικούς λόγους η καθεμία, η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-0 της Μπενφίκα για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ.

Γκολ το οποίο δεν ήρθε άμεσα παρά το πέναλτι που κέρδισε -αλλά αστόχησε- ο Άντονι Μαρσιάλ αλλά και τις ευκαιρίες των Λουκάκου στο 31′ και Μάτιτς στο 45′.

Το 1-0 για τους «κόκκινους διαβόλους γράφτηκε στο 45ο λεπτό όταν ο Σβίλαρ δεν υπολόγισε σωστά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η Γιουνάιτεντ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της αλλά ούτε ο Λουκάκου στο 45+2′ ούτε ο ΜακΤόμινεϊ στο 74′ βρήκαν στόχο.

Από τη μεριά τους, οι «αετοί» προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι αλλά οι προσπάθειες των Ντιόγκο (60′) και Χιμένεθ (66′) απέβησαν άκαρπες.

Το τελικό 2-0 για τους γηπεδούχους έγραψε στο 78ο λεπτό ο Μπλιντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Γιουνάιτεντ πήρε το τρίποντο της νίκης που την έφερε στην κορυφή του ομίλου, σε αντίθεση με τη Μπενφίκα που έμεινε τελευταία χωρίς βαθμό.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ-ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να φύγει νικήτρια από το «Σεντ Γιάκομπ Παρκ» επικρατώντας της γηπεδούχου Βασιλείας με 2-1.

Οι Ελβετοί κατάφεραν να βρουν δίχτυα πρώτοι με τον Ζουφί στο 32′ αλλά οι Μοσχοβίτες αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στην ανατροπή με τους Τζακόεφ στο 65′ και Βερνμπλούμ στο 79′.

Έτσι, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με τη Βασιλεία όμως να έχει το πλεονέκτημα των τερμάτων.