Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ο Μουσιάλα απάντησε στο δίλημμα Μέσι ή Κριστιάνο – «Ένας είναι ο GOAT»
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μετά τον Τσάβι πάμε για… κωλοτούμπα και με Τούχελ στην Μπάγερν
Ο Σεσκ Φάμπρεγκας δημιούργησε την απόλυτη ενδεκάδα της Premier League
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Λίβερπουλ

Ο Φαραώ στον θρόνο του

Με δύο γκολ του κορυφαίου σκόρερ της ομάδας Μοχάμεντ Σαλάχ, η Λίβερπουλ «κλείδωσε» την νίκη επί της Στόουκ (0-3) και έμεινε στο κυνήγι της τετράδας.

Η Στόουκ υποδέχτηκε την Λίβερπουλ για το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ σε ένα παιχνίδι το οποίο οι «κόκινοι» έπρεπε να κερδίσουν για ν έχουν πιθανότητες να μπουν στην πολυπόθητη τετράδα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι και να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, είχαν την κατοχή και τις φάσεις του ημιχρόνου αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν μία οργανωμένη επίθεση. Κλοπ οποίος να σημειώσουμε πως παρέταξε την Λίβερπουλ με αρκετές αλλαγές στο βασικό σχήμα αφήνοντας εκτός του Σαλάχ και Στάριτζ.

Ότι δεν κατάφερε στην αρχή η Λίβερπουλ το κατάφερε στο 17ο λεπτό ο Μανέ όταν από ασίστ του Σολάνκε πέτυχε το 0-1, αντικατοπτρίζοντας την εικόνα της Λίβερπουλ στο γήπεδο. Η ομάδα του Χιουγχς προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς να φανεί πειστική και το ημίχρονο έφερε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ των «κόκκινων».

Στο δεύτερο ημίχρονο μία αλλαγή του Κλοπ στο σχήμα της ομάδας ήταν αρκετή να φέρει τα πάνω-κάτω και να κλειδώσει την νίκη της Λίβερπουλ. Ήταν η είσοδος στον αγώνα του Μοχάμεντ Σαλάχ αντί του Ντομινίκ Σολάνκε. Ο Αιγύπτιος με το που μπήκε στον αγώνα πέτυχε δύο γκολ και στην ουσία ήταν για άλλη μία φορά ο παίκτης που έκανε την διαφορά για την Λίβερπουλ.

Ο Σαλάχ με δύο δικά του γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών έκανε το 0-3 και απέδειξε πως δεν είναι άδικα η κορυφαία μεταγραφή της Λίβερπουλ για το καλοκαίρι που μας πέρασε.