Μπαρτσελόνα: Σοβαρά υποψήφιος εκ των έσω για αντι-Τσάβι!
Μπάγερν VS Άρσεναλ, Σίτι VS Ρεάλ: Οι ενδεκάδες των τιτανομαχιών! (vid)
Μπαρτσελόνα: Στα… τάρταρα τα αποδυτήρια μετά τον αποκλεισμό από την Παρί!
Ατλέτικο Μαδρίτης: Θέλει τον παίκτη που… την κάνει από τη Γιουβέντους!
Τσέλσι: Ο λόγος που ο Τζάκσον πήγε να «κλέψει» το πέναλτι από τον Πάλμερ!
Μπάγερν: Το σχόλιο του Κέιν για τον Νάγκελσμαν!
Η Ρεάλ βρήκε τον αμυντικό που έψαχνε στην Άρσεναλ!
«Ντόπαρε» τους παίκτες της Άρσεναλ ο Αρτέτα με τις δηλώσεις του!
Ρόμα

Δεν παραδίδει τα όπλα η Ρόμα!

Σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Σπαλ πέτυχε στο «Ολίμπικο» η Ρόμα για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A.

Στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν καλύτερα οι παίκτες της Σπαλ αλλά η κεφαλιά του Παλόσκι στο 4′ πέρασε λίγο άουτ.

Το έργο των φιλοξενούμενων για καλό αποτέλεσμα δυσκόλεψε μόλις στο 9ο λεπτό όταν ο Φελίπε αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα και πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Η Ρόμα δεν άργησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 19ο λεπτό του αγώνα ο Ελ Σαραουΐ βρήκε τον Τζέκο και εκείνος με τη σειρά του νίκησε τον αντίπαλο κίπερ κάνοντας το 1-0.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 32′ ήρθε και το 2-0 όταν ο Στρότμαν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Νωρίτερα (26′) ο Μανωλάς σπατάλησε μία σπουδαία ευκαιρία να χριστεί σκόρερ ενώ δέκα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Κολάροφ να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο μέρος, οι ισορροπίες δεν άλλαξαν και στο 53′ ο Πελεγκρίνι παραβίασε για τρίτη φορά την εστία του Γκομίς.

Η Σπαλ κατάφερε δύο λεπτά αργότερα να κερδίσει πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Βιβιάνι με τον Άλισον όμως να αποκρούει.

Ο άσος της Σπαλ όμως στη συνέχεια της φάσης κατάφερε να μπει στην τροχιά της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα.

Η Ρόμα έψαξε κι άλλο γκολ αλλά κανείς εκ των Σικ (79′), Γκέρσον (84′) και Τζέκο (90+4′) δε βρήκε στόχο στις προσπάθειές τους.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Ρόμα πήρε το σπουδαίο τρίποντο της νίκης που τη βοήθησε να «πιάσει» τη Γιουβέντους στη βαθμολογία.