«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος

Aρχίζει να ρολάρει η Λίβερπουλ (vid)

Η Λίβερπουλ σημείωσε την πέμπτη της νίκη στις τελευταίες 6 αναμετρήσεις της στην Πρέμιερ Λιγκ, μετά το νέο εκτός έδρας τρίποντο με 5-1 επί της Μπράιτον.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ η Λίβερπουλ φιλοξενήθηκε από την Μπράιτον στο στάδιο “Άμεξ”. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων βγήκε στον αγωνιστικό χώρο και η Λίβερπουλ δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει με 5-1 τους νεοφώτιστους. Έτσι, παρέμεινε σε τροχιά τετράδας, καθώς έφτασε τους 29 βαθμούς και ξεπέρασε στην τέταρτη θέση έστω και προσωρινά την Άρσεναλ των 28 πόντων με έναν αγώνα λιγότερο.

H Λίβερπουλ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την έναρξη της αναμέτρησης αλλά αδυνατούσε να ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα. Έτσι, η λύση δόθηκε από μία στημένη φάση. Ειδικότερα, στο 30ο λεπτό ο Φελίπε Κουτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Εμρέ Τσαν με καρφωτη κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι “κόκκινοι” σημείωσαν και δεύτερο τέρμα. Στο 31΄η Λίβερπουλ ξεδίπλωσε την κόντρα, με τον Κουτίνιο να γυρίζει στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ερχόταν ο Φιρμίνο για πλασάρει για το 2-0.

Η Μπράιτον επιχείρησε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους στο 48ο λεπτό αλλά ο Μέρφι από κοντινή απόσταση δε μπόρεσε με το πλασέ να νικήσει τον Μινιολέ. Στην εξέλιξη της φάσης η Λίβερπουλ εκδήλωσε κόντρα επίθεση και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 χάρη στην τέλεια πάσα του Σαλάχ και το άψογο τελείωμα του Φιρμίνο.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης έβαλε ξανά τους γηπεδούχους στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος στο 50ο λεπτό με ένα πολύ αυστηρό πέναλτι κατά του Χέντερσον. Ο Μέρφι εκτέλεσε το χτύπημα και μείωσε σε 3-1.

Παρ΄όλα αυτά, η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν οφθαλμοφανής και η Μπράιτον αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες στιγμές μπροστά από την εστία του Μινιολέ. Έτσι, αντί για το 3-2 έγινε το 4-1 στο 87ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φελίπε Κουτίνιο.

Το κερασάκι στην τούρτα και το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε μετά από αυτογκόλ του Ντανκ, στην προσπάθεια που έκανε να μπει στην πορεία του σουτ του Κουτίνιο.