Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Bundesliga

Αμφότερες έχασαν μεγάλη ευκαιρία (vid)

Γκλάντμπαχ και Σάλκε αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο "Μπορούσια Παρκ" και έχασαν την ευκαιρία να αναρριχηθούν στη δεύτερη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής η Μπορούσια Γκλάντμπαχ υποδέχθηκε στο “Μπορούσια Παρκ” την Σάλκε. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα καλό ημίχρονο, με συνέπεια να αναδειχθούν ισόπαλες με 1-1. Έτσι, η Σάλκε παρέμεινε αήττητη για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι και έφτασε τους 26 βαθμούς και τη τρίτη θέση ενώ η Γκλάντμπαχ υπολείπεται ένα πόντο και κατοικεί στην τέταρτη θέση.

Τα “πουλάρια” πραγματοποίησαν καλύτερη εκκίνηση στον αγώνα πατώντας με μεγαλύτερη ευκολία την αντίπαλη περιοχή και κερδίζοντας αρκετά κόρνερ.

Σε ένα από αυτά, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Ειδικότερα, στο 24ο λεπτό, ο Αζάρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκίντερ έκανε γυριστή κεφαλιά για να έρθει στο δεύτερο δοκάρι ο Κράμερ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μία κομπίνα που ήταν φανερά δουλεμένη στην προπόνηση.

Αυτό το γκολ άλλαξε τη φιλοσοφία του παιχνιδιού για τους γηπεδούχους, οι οποίοι περίμεναν πια τον αντίπαλο τους κλείνοντας άψογα τους χώρους. Έτσι, η Σάλκε αν και κυκλοφορούσε τη μπάλα συχνά αναγκαζόταν να σεντράρει χωρίς προϋποθέσεις από τις πτέρυγες, κυρίως με τον Καλιγιούρι.

Ένα λάθος του Κέρερ στο 37ο λεπτό, μάλιστα, λίγο έλειψε να στοιχίσει στους “βασιλικούς μπλε”, οι οποίοι είδαν τον Γκρίφο να τραντάζει με κοντινό σουτ το δοκάρι της εστίας του Φέρμαν.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Σάλκε μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και επιβεβαίωσε την υπεροχή της στο 62ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από ένα γύρισμα του κορυφαίου των “βασιλικών μπλε”, Καλιγιούρι, ο Βέστεργκαρντ στην προσπάθεια να απομακρύνει τον κίνδυνο έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Η Γκλάντμπαχ πραγματοποίησε τη μοναδική της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 70΄με τον Βεντ να σεντράρει και τον Αζάρ να βλέπει τη κεφαλιά του να περνάει λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το νεοεισελθόντα Μπουργκστάλερ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση τρία λεπτά αργότερα.

Ο ίδιος έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στο 87ο λεπτό όταν παρέλαβε τη μπάλα από τον Καλιγιούρι στην κόντρα επίθεση αλλά νικήθηκε από τον Σόμερ.