Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Primera División

Η φοβερή Χιρόνα φρέναρε την Ατλέτικο

Σε κακό δαίμονα της Ατλέτικο εξελίσσεται η Χιρόνα. Οι Καταλανοί μετά το 2-2 του πρώτου γύρου πήραν άλλη μια ισοπαλία με 1-1 αυτή τη φορά από τους «Ροχιμπλάνκος» οι οποίοι βλέπουν την Μπαρτσελόνα να ξεμακραίνει.

Έπαιξε με την φωτιά και κάηκε η Ατλέτικο. Οι παίκτες του Ντίεγκο Σιμεόνε παραχώρησαν ισοπαλία (1-1) για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν στη Χιρόνα μέσα στο «Wanda Metropolitano» και αν η Μπαρτσελόνα επικρατήσει της Μπέτις θα ξεφύγει με 11 βαθμούς από την δεύτερη θέση.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να ψάχνονται μέσα στο γήπεδο. Όσο περνούσε η ώρα η Ατλέτικο είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Χιρόνα. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν ένα σουτ του Κορέα στο 25’ που έδιωξε σε κόρνερ ο Μπόνο. Δέκα λεπτά αργότερα οι «Ροχιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ στην δεύτερη επίσκεψή τους στα καρέ της Χιρόνα. Ο Τόμας έβγαλε μια ωραία ψηλοκρεμαστή μπαλιά για τον Ντιέγκο Κόστα που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε την έξοδο του Μπόνο και με κεφαλιά την έστρωσε στον Γκριεζμάν που την έσπρωξε στο άδειο τέρμα για το 1-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Όμπλακ να αποκρούει το σουτ του Πόρτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χιρόνα ανέβασε την απόδοσή της και ήταν αυτή που απείλησε πρώτη όταν στο 58’ ο Μπόρχα Γκαρσία έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Όμπλακ. Πέντε λεπτά μετά ήταν σειρά της Ατλέτικο να απειλήσει με τον Καράσκο να σουτάρει πάνω στον Μπόνο. Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια όταν μετά από κακό διώξιμο του Κόκε, ο Εσπινόσα με κεφαλιά βρήκε τον Πόρτου και αυτός έκανε το 1-1. Τα πράγματα δεν άλλαξαν μέχρι τη λήξη του ματς με την Χιρόνα να κόβει άλλους 2 βαθμούς από την ομάδα του Ντίεγκο Σιμεόνε την φετινή σεζόν.