Έτσι, για αλλαγή είπε να…αγχωθεί

Η Μπάγερν Μονάχου αν και αγχώθηκε, εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα της και επικράτησε της αξιόμαχης Βέρντερ Βρέμης με 4-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Μπάγερν να ψάχνει από νωρίς το γρήγορο γκολ αλλά η Βέρντερ ήταν αυτή που είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο 7ο λεπτό. Ο Μαξ Κρούσε έκανε πολύ ωραία κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν άγνοια κινδύνου και στο 25ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια ο Γκοντόρφ βρέθηκε μόνος του με τον Ούλριχ κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια οι πρωταθλητές Γερμανίας αύξησαν την πίεση τους και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Ζερόμ Μπόατενγκ έκανε το γέμισμα και ο Τόμας Μίλερ αφού κατέβασε τη μπάλα με το στήθος, νίκησε τον Παβλένκα.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τη Μπάγερν να κάνει παιχνίδι και τη Βέρντερ να δείχνει πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας στο ματς, μίλησε η ποιότητα των γηπεδούχων που πήραν προβάδισμα με τέρμα του Λεβαντόφσκι.

Στο 74ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με το αυτογκόλ του Σούλε αλλά η χαρά τους κράτησε πολύ λίγο. Δυο λεπτά μετά ο Τόμας Μίλερ έκανε τη σέντρα και ο Λεβαντόφσκι με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 84ο λεπτό ο Τόμας Μίλερ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα σφραγίζοντας τη δύσκολη νίκη της Μπάγερν με 4-2.