Λάτσιο

Διπλό το καλό για τη Λάτσιο!

Σε ένα παιχνίδι με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Λάτσιο επικράτησε της Κιέβο με 5-1 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι «λατσιάλι» μπήκαν καλύτερα, απείλησαν με τους Παρόλο, Μάρουσιτς και Ιμόμπιλε αλλά το γκολ που τους έβαλε σε ρόλο οδηγού ήρθε στο 23′ όταν ο Λουίς Αλμπέρτο με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Δύο λεπτά μετά ήρθε η απάντηση της Κιέβο με τον Πουτσιαρέλι να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και να φέρνει το ματς στα ίσια.

Η Λάτσιο όμως δεν το έβαλε κάτω και στο 32′ πήρε ξανά το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Σάβιτς ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1 στο 68′.

Το 4-1 διαμόρφωσε με ωραία προσπάθεια ο Μπαστός στο 84ο λεπτό ενώ ο Νάνι στο 86′ έκανε το τελικό 5-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Λάτσιο πήρε το σπουδαίο τρίποντο της νίκης.

Σαμπντόρια-Φιορεντίνα

Νίκη που τη διατήρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας πήρε η Σαμπντόρια επί της Φιορεντίνα με 3-1.

Τα γκολ που χώρισαν τις δύο ομάδες πέτυχε ο Κουαλιαρέλα στο 30′, 60′ και 68′ αντίστοιχα.

Η Φιορεντίνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει παρά μόνο να μειώσει σε 3-1 με τον Σάντσες στο 80′ και έμεινε για ακόμα μία αγωνιστική χωρίς νίκη, που την έριξε στην ενδέκατη θέση.