Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Παρί Σεν Ζερμέν

Πέρασε και από τη Λιλ η Παρί

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε εύκολα με 3-0 από την έδρα της Λιλ.

Μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, παρόλα αυτά η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε και από την έδρα της Λιλ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επικράτησε με 3-0 των «Λιλουά», με το πρώτο της γκολ όμως να μετράει λανθασμένα, καθώς ο Καβάνι που έδωσε την ασίστ βρισκόταν σε εμφανή θέση οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά δημιούργησαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 24ο λεπτό όταν το ωραίο σουτ του Ντι Μαρία σταμάτησε στον Μανιάν. Δέκα λεπτά αργότερα οι Παριζιάνοι απείλησαν ξανά, με τον Ντάνι Άλβες να εκτελεί το φάουλ με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της Λιλ. Τελικά, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η πίεση της Παρί απέδωσε καρπούς. Ο Νειμάρ με ωραία μπαλιά βρήκε τον Καβάνι, που βρισκόταν όμως σε θέση οφσάιντ και αυτός την έστρωσε με την πλάτη στον Γιούρι Μπερσίς που έκανε το 1-0 με ωραίο σουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Λιλ να απειλεί, όμως ο Αρεολά έδιωξε σε κόρνερ το φάουλ του Έλ Γκάζι στο 49’. Στα επόμενα 10 λεπτά οι Παριζιάνοι σπατάλησαν ακόμα δύο ευκαιρίες με τον Μανιάν να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει το σουτ του Νειμάρ και την κεφαλιά του Καβάνι. Έκτοτε, ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες. Τότε μίλησε η ποιότητα του Νειμάρ. Στο 77’ ο Βραζιλιάνος σταρ με μία πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ μέσα από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 2-0 και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Τρία λεπτά πριν τα 90’ ο Τζιοβάνι Λο Σέλσο με ένα πολύ ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το 3-0 για την ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε τους 62 βαθμούς στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος, ενώ η Λιλ παρέμεινε στους 25 και βρίσκεται μία ανάσα από τις θέσεις του υποβιβασμού.