Μπαρτσελόνα: Το όνειρο του Ντέκο για τη θέση του τερματοφύλακα
Συναγερμός στη Ρεάλ Μαδρίτης – Τραυματίστηκε ο Μπαπέ… και «παίζεται» για Ατλέτικο
Carabao Cup: Πεντάρα η Τσέλσι με απολαυστικό Νκουνκού, είδε τον χάρο με τα μάτια της η Σίτι (vid)
Τρομερός ο Μπαπέ, έκανε την γκολάρα του να φανεί σαν αστείο! (vid)
Φέρτε τα μπαλόνια, δυο γκολάρες ο Νκουνκού – Η μία με τακουνάκι! (vids)
La Liga

“Ροχιμπλάνκο” πάρτι στη Σε-βίλα του “Πιθκουάν” (vid)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έβαλε μαζεμένα όσα γκολ δεν έχει βάλει όλη τη χρονιά, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Σεβίλλη με 5-0.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος η Σεβίλλη υποδέχθηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης στο “Σάντσεθ Πιθκουάν”. Η Ατλέτικο Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε τα μαζεμένα τραγικά αβίαστα λάθη των παικτών της Σεβίλλη για να επιβληθούν των Ανδαλουσιανών με 5-0. Με αυτή τη νίκη οι “ροχιμπλάνκος” μείωσαν ξανά τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στους 7 βαθμούς ενώ οι Σεβιγιάνοι έπεσαν στην 6η θέση, 10 βαθμούς πίσω από την τέταρτη Βαλένθια.

Η Σεβίλλη επιχείρησε να αιφνιδιάσει την αντίπαλο της από νωρίς αλλά ο Μουριέλ δε μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Όμπλακ μόλίς στο 5ο λεπτό.

Οι Ανδαλουσιανοί είχαν αναλάβει την κατοχή της μπάλας με τους “ροχιμπλάνκος” να αμύνονται στο μισό γήπεδο. Ωστόσο, σε πολλές περιπτώσεις η Ατλέτικο πίεζε σε όλο το γήπεδο βγάζοντας τεράστια ένταση στα μαρκαρίσματα της.

Κάπως έτσι ήρθε το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων. Ειδικότερα, μετά από ένα φάουλ που είχε κερδίσει η Σεβίλλη έξω από την περιοχή της, ο Μπανέγα υπέπεσε σε τρομερό λάθος λόγω και της πίεσης του Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα και άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Σιμεόνε άγγιξε το 2-0 στο 38΄αλλά ο Ντιέγκο Κόστα δε μπόρεσε να νικήσει τον Μικέλ Ρίκο από πλάγια θέση.

Η υπεροχή της Ατλέτικο καρποφόρησε για δεύτερη φορά στο 43΄με τον Γκριζμάν να κερδίζει τη δεύτερη μπάλα έξω από την περιοχή μετά την κεφαλιά του Λενγκλέ και με “άπιαστο” σουτ στο “παραθυράκι” της αντίπαλης εστίας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στην επανάληψη η Ατλέτικο ήταν καταιγιστική εκμεταλλευόμενη την κάκιστη αμυντική συμπεριφορά της αντιπάλου της. Έτσι, στο 50ο λεπτό μετά το ασθενές διώξιμο της μπάλας από τον Λενγκλέ, ο Κόστα βγήκε απέναντι από τον Ρίκο, ο οποίος τον ανέτρεψε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκριεζμάν, ο οποίος ευστόχησε για το 3-0.

Ο χορός των τερμάτων συνεχίστηκε στο 65ο λεπτό, με τον Μερκάδο να πραγματοποιεί τραγικό γύρισμα προς τον τερματοφύλακα και τον Γκριζμάν να σερβίρει έτοιμο γκολ για τον Κόκε, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Ο Γκριζμάν έχασε την πρώτη ευκαιρία του να πετύχει χατ τρικ στο 68΄, όταν σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, στη δεύτερη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε δε λάθεψε, αξιοποιώντας το γύρισμα του Σαούλ για να σημειώσει το 5-0.

Το μόνο που κατάφερε η Σεβίλλη μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ήταν να διασκεδάσει τις εντυπώσεις με τον Σαράμπια στο 85΄και τον Νολίτο στο 89΄να διαμορφώνουν το τελικό 5-2.