Primera División

Οι Ευρωπαίοι και οι…χαμένοι

Βαλένθια και Σεβίλλη πήραν τα αποτέλεσμα του ήθελαν στις έδρες των Μπιλμπάο και Μάλαγα (1-1 και 1-0 αντίστοιχα) και παραμένουν εντός των θέσεων που οδηγούν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Μια μια πολύ μεγάλη αναμέτρηση ξεκίνησε το πρόγραμμα της εμβόλιμης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχτηκε τη Βαλένθια στο “Σαν Μαμές”, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που “καίγονται” για το τρίποντο, προκειμένου να προλάβουν κάποιο Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν μουδιασμένα την αναμέτρηση και το πλήρωσαν στο 22ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε στον Κοντογκμπιά που με ωραίο σουτ από το ημικύκλιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κέπα.

Παρά το γκολ που δέχτηκαν, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και θα μπορούσαν να έχουν φέρει το ματς στα ίσα λίγο μετά το ημίωρο. Η Αθλέτικ κέρδισε πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο Αντούριθ, αλλά ο Νέτο έπεσε ωραία στη γωνία του και έδιωξε τη μπάλα.

Η Βαλέθνια άρχισε να προσέχει τα μετόπισθεν με σκοπό να μπορέσει να χτυπήσει στην κόντρα για να βρει δεύτερο γκολ. Τελικά λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης,μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα έφτασε στον Ντε Μάρκος που με ωραίου σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Στη συνέχεια η Μπιλμπάο είχε την πρωτοβουλία,αλλά δε δημιούργησε κάποια πολύ μεγάλη ευκαιρία και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Την ίδια ώρα διεξήχθη και το τοπικό ντέρμπι της Ανδαλουσίας ανάμεσα στη Μάλαγα και τη Σεβίλλη. Οι γηπεδούχοι δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό, ενώ οι Σεβιγιάνοι ήθελαν τη νίκη μετά τη βαριά ήττα από την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και τελικά πήρε κεφάλι στο σκορ στο 15ο λεπτό με τέρμα του Κορέα. Η Σεβίλλη έκανε καλή διαχείριση του αποτελέσματος και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Οι παίκτες του Μοντέλα εξακολουθούν να βρίσκονται μέσα στην πεντάδα, την ώρα που η Μάλαγα παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.