Ξύπνησε από τη χειμερία νάρκη και αφηνίασε ο Ικάνρτι! (vids)

Με τέσσερα γκολ του Μάουρο Ικάνρτι η Ίντερ πέρασε επιβλητικά από την έδρα της Σαμπντόρια με 5-0 και παραμένει σε τροχιά Champions League.

Ο Μάουρο Ικάνρτι ξύπνησε για τα καλά και φρόντισε με τον καλύτερο τρόπο να δηλώσει «παρών». Ο Αργεντινός στράικερ είπε να μιμηθεί τον Σαλάχ και πέτυχε 4 γκολ στην έδρα της Σαμπντόρια οδηγώντας τους «Νερατζούρι» στο εμφατικό 0-5, κάνοντας χατ τρικ σε 14 λεπτά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι είχε να σκοράρει από τις 5 Ιανουαρίου και ξεπέρασε τα 100 γκολ στη Serie A.

Μαγικό πρώτο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους. Ο Πέρισιτς άνοιξε το σκορ στο 26′, όταν μετά από σέντρα του Κανσέλο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Κάπου εκεί ανέλαβε ο Ικάνρτι και μετέτρεψε το ματς σε προσωπική υπόθεση.

Στο 30′ με αμφισβητούμενο πέναλτι έκανε το 0-2 και ένα λεπτό αργότερα με ονειρικό τακουνάκι έγραψε το 0-3. Ο Αργεντινός άσος δεν σταμάτησε εκεί και λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου πέτυχε χατ τρικ.

Στο δεύτερο μέρος μπορεί η Ίντερ να κατέβασε λίγο ταχύτητα, αλλά ο Ικάνρτι δεν σταμάτησε να σκοράρει και στο 51′ με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Το 1-0 του Πέρισιτς:

Το 0-2 και το 0-3: