ΕΠΙΣΗΜΟ: Για πάντα στην Άστον Βίλα ο Έμερι – Υπέγραψε νέο τρελό συμβόλαιο! (vid)
Αντεπίθεση Τεν Χαγκ: «Ντροπή σας! Ναι ρε, πειράζει που πανηγυρίσαμε;» (vid)
Μπαρτσελόνα: Τα τρία «μεγάλα» ονόματα για τον πάγκο – Έτσι πάει για… αυτοκρατορία!
Ο Τσαλχάνογλου έβαλε τα κλάματα για το Scudetto της Ίντερ μέσα στο Σαν Σίρο (vid)
Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Πήρε ανάποδες ο Μαρινάκης και μηνύει τον Γκάρι Νέβιλ
Βγαίνει από τη «ναφθαλίνη» ο Ντε Χέα και επιστρέφει στη La Liga
Ligue 1

Κόλλησε στο «μηδέν» η Μαρσέιγ (vid)

Αρκετές ευκαιρίες – κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο – πέταξε η Μαρσέιγ, η οποία παραχώρησε «λευκή ισοπαλία» στη Μονπελιέ μέσα στο «Βελοντρόμ» και πλέον ισοβαθμεί με τη Λιόν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το καλό δεύτερο ημίχρονο δεν αρκούσε στη Μαρσέιγ για να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μονπελιέ. Οι παίκτες του Ρούντι Γκαρσιά είχαν το μυαλό τους στη ρεβάνς της Πέμπτης κόντρα στη Λειψία για τα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ και έμειναν στο 0-0 με τους πρωταθλητές του 2012.

Οι Μασσαλοί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σχεδόν κανένα κίνδυνο προς το τέρμα του Λεκόμτ. Από την πλευρά τους οι παίκτες τις Μονπελιέ μπορεί να μην είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά όταν τους δινόταν η ευκαιρία έδειχναν πως μπορούσαν να φανούν απειλητικοί. Στο 22’ μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα, αλλά το σουτ του Σαμπιά σταμάτησε πάνω στον Πελέ.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ανεβασμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και είδαν το δοκάρι να σταματάει το σουτ του Σανσόν στο 55’.  Δύο λεπτά αργότερα ο Αμαβί δεν κατάφερε να νικήσει τον Λεκόμτ με το σουτ που πραγματοποίησε. Η είσοδος του Μήτρογλου στο 60’ έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του Γκαρσιά και στο 67’ ο Έλληνας φορ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, αλλά ο Λεκόμτ ήταν και πάλι εκεί στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Έκτοτε οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη είτε λόγω αστοχίας, είτε λόγω Λεκομτ, με αποκορύφωμα η φάση του 90ου λεπτού, όπου ο Ντζιέ από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα πολλά μέτρα πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μαρσέιγ είναι ισόβαθμη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με τη Λιόν στους 63 βαθμούς, ενώ η Μονπελιέ έφτασε τους 46 και μείωσε στον ένα βαθμό την διαφορά της από τη Ρεν και την Πέμπτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.