Σοβάρεψαν τα πράγματα στη Λίβερπουλ: Έτοιμος για… τζίφρες ο Σλοτ!
Φέρντιναντ: «Άντρες… εναντίον αγοριών! Τους κατέστρεψε η Άρσεναλ…»
Μπαρτσελόνα: Οι πέντε «αστέρες» που δεν είναι προς πώληση!
Πρόεδρος La Liga: «Να είναι καλά το VAR! Μόνο έτσι δεν θα υπήρχε γκρίνια…»
Αρτέτα σε Ποτσετίνο: «Σε συμπαθώ πολύ! Έπρεπε να κερδίσεις όλα τα τελευταία ματς…» (vid)
Ακραία απόφαση της Μπαρτσελόνα – Πουλάει τον «ηγέτη» της… αλλά γκρινιάζει!
Μουνιαίν: «Μπιλμπάο, αγάπη μου αποχωρώ» – Αποχωρεί ο ηγέτης μετά από 15 χρόνια (vid)
Ο Ράκιτιτς αποκάλυψε τον… νέο σταθμό του Μόντριτς – «Έλα, σε περιμένω!»
Ο Μπαπέ κάνει εύκολη τη ζωή του Αντσελότι… και του Βινίσιους
Οι τρεις επικρατέστεροι για τη θέση του Πιόλι στον πάγκο της Μίλαν
H Λεβερκούζεν κάνει πλάκα σε όποιον θέλει τον Φλόριαν Βιρτζ
Λέμε για τον Μόντριτς αλλά η πάσα του Χούμελς δεν πρέπει να περάσει στα ψιλά (vid)
H Γιουνάιτεντ θέλει στόπερ και οι – δύο – επιλογές της βρίσκονται στη Serie A
«Πνίγηκε» στον ανταγωνισμό – Αποχωρεί με μεταγραφή το αστέρι της Ρεάλ
«Γροθιά» στους παίκτες της Τσέλσι το μήνυμα πιτσιρικά στις εξέδρες (pic)
Ολιμπίκ Μαρσέιγ

«Σφραγίζει» τελικό μετά από 14 χρόνια η Μαρσέιγ

Με το ενάμισι πόδι στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ είναι η Μαρσέιγ που νίκησε με 2-0 την Ζάλτζμπουργκ και τον Κώστα Μήτρογλου να αγωνίζεται βασικός όλο το 90λεπτο.

Παιχνίδι για έναν ήταν αυτό μεταξύ της Μαρσέιγ και της Ζάλτσμπουργκ και αυτό γιατί στο γήπεδο υπήρχε μόνο η Γαλλική ομάδα. Πρόκειται για την πρώτη μεταξύ τους “μάχη” για τα ημιτελικά του Europa League 2017-18. Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν στην 11άδα της Μαρσέιγ και βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Στο γαλλικό πρωτάθλημα έχει 6 γκολ στο 2018, σε 209 αγωνιστικά λεπτά. Δηλαδή βάζει γκολ κάθε 35 λεπτά!

Αξίζει να αναφέρουμε πως πίσω απ’ το τέρμα του Γιοάν Πελέ υπάρχει πανό που δίνει συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την κατάκτηση του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι οπαδοί των συλλόγων είναι αδελφοποιημένοι. Στα του παιχνιδιού τώρα στο πρώτο μέρος η Μαρσέιγ μπήκε πολύ δυνατά κυριολεκτικά και μεταφορικά, πετυχαίνοντας γκολ στο 15ο λεπτό με τον  Φλοριάν Τοβέν και κοντινή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν τόσο ακίνδυνοι που απείλησαν για πρώτη φορά στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήριο με το 1-0 υπέρ της Μαρσέιγ.

Στο δεύτερο μέρος η Ζάλτσμπουργκ προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης ανοίχτηκε και το πλήρωσε όταν η Μαρσέιγ πέτυχε και δεύτερο γκολ στην αντεπίθεση με τον  Ενζί, μετά από ασίστ του Παγέτ, ανενόχλητος στην περιοχή ο Ενζί πλάσαρε και έβαλε γκολ… 3 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Εάν εξαιρέσουμε την φάση του 77′ και την Τρομερή ευκαιρία του Ούλμερ η Ζάλτσμπουργκ δεν απείλησε ιδιαίτερα την Μαρσέιγ.