Συνεχίζεται η κατρακύλα της Μπιλμπάο (vid)

H Αθλέτικ Μπιλμπάο αγνοεί πια τη νίκη για 4 αγώνες μετά τη νέα εκτός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ με 3-1.

Στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος η Ρεάλ Σοσιεδάδ υποδέχθηκε την Αθλέτικ Μπιλπάο στο «Ανοέτα» και επιβλήθηκε με 3-1.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Σαν Χοσέ στο 16ο λεπτό, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα.

Είκοσι λεπτά αργότερα ο Ογιαρθάμπαλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με άψογο τελείωμα και εκμεταλλευόμενος το γύρισμα του Γιανουζάι από τη δεξιά πτέρυγα.

Η ατυχία ή ανικανότητα (όπως θέλετε πείτε το) χτύπησε ξανά την πόρτα του Σαν Χοσέ στο 54΄, ο οποίος σημείωσε δεύτερο γκολ με παρόμοιο τρόπο δίνοντας προβάδισμα 3 τερμάτων στην Σοσιεδάδ.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βάσκοι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ήταν να μειώσουν σε 3-1 με πέναλτι του Ραουλ Γκαρσία. Με αυτήν την ήττα, η Μπιλμπάο κατοικεί στην 14 θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς, την ώρα που η Σοσιεδάδ βρίσκεται στη 10η θέση με 6 βαθμούς περισσότερους.