Home Page

Της έκανε… Χάρι πάλι ο Κέιν!

Με δύο γκολ του Χάρι Κέιν η Αγγλία επικράτησε με 2-1 της Τυνησίας σε ένα ματς που δυσκόλεψε εξαιρετικά τα «λιοντάρια».

Οι Άγγλοι μπήκαν αγριεμένοι στο χορτάρι και έδειξαν εξ αρχής τις διαθέσεις τους αιφνιδιάζοντας τους Τυνήσιους.

Μάλιστα, μόλις στο 10ο λεπτό, τα «λιοντάρια» βρήκαν το δρόμο για τα δίχτυα όταν ο Κέιν εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 24′ η Αγγλία απείλησε ξανά με τον Λίνγκαρντ να κάνει το σουτ αλλά τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 33′ ο Ουόκερ χτύπησε άτσαλα τον αντίπαλό του και ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε το πέναλτι υπέρ της Τυνησίας.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Σασί, ο οποίος δεν αστόχησε και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 40′ ο Ντέλε Άλι πήρε την κοντινή κεφαλιά αλλά ο κίπερ της Τυνησίας κράτησε το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λίνγκαρντ έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά η άμυνα των Τυνήσιων έκοψε την προσπάθειά του έγκαιρα.

Στο 45′ ο ίδιος παίκτης «τσίμπησε» τη μπάλα ωραία αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Στο δεύτερο μέρος, οι Τυνήσιοι μπήκαν καλύτερα, αλλά η Αγγλία συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί αλλά η άμυνα της Τυνησίας έμενε ερμητικά κλειστή.

Το γκολ που λύτρωσε τους Άγγλους ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Χάρι Κέιν βρέθηκε μόνος του και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1 για την Αγγλία.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Αγγλία πήρε το σπουδαίο τρίποντο της νίκης.