Κάθε Παρασκευή προσφορά* χωρίς κατάθεση στην ελληνική ρουλέτα της Betsson
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Αρτέτα: «Πάτε καλά; Βάζουμε τόσα γκολ και… λέτε πως έχουμε πρόβλημα»
Τα μεγάλα φαβορί για την Χρυσή Μπάλα – Bye, bye Μέσι! (pic)
Παγκόσμιο Κύπελλο 2018

Αθόρυβα στους “16” η “σελέστε”

Με το δεύτερο 1-0 σε ισάριθμους αγώνες, αυτή τη φορά απέναντι στη Σαουδική Αραβία, η Ουρουγουάη εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των "16" του Μουντιάλ.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Μουντιάλ, η Ουρουγουάη κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Σαουδική Αραβία. Η “σελέστε” χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης πήρε μία επαγγελματική νίκη με 1-0 απέναντι στους φιλότιμους Σαουδάραβες. Έτσι, η Ουρουγουάη προκρίθηκε στους “16” του Μουντιάλ ενώ η Σαουδική Αραβία αποκλείστηκε.

Η Ουρουγουάη από την αρχή ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων ψάχνοντας ένα γκολ που θα της έδιωχνε το άγχος. Αυτό πέτυχε στο 23ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λουίς Σουάρεζ εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του αντίπαλου γκολκίπερ και έγραψε το 1-0 σε κενή εστία. Αυτό ήταν το 52ο τέρμα του στράικερ της Μπαρτσελόνα σε 100 εμφανίσεις με τη “σελέστε”.

Οι Σαουδάραβες παρά το γεγονός ότι δε διέθεταν μεγάλη ποιότητα έμειναν πιστοί στο πλάνο τους, που δεν ήταν άλλο από την κυκλοφορία της μπάλας χωρίς γεμίσματα.

Έτσι, πλησίασαν στην ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, στο 26ο λεπτό, το μακρινό σουτ του Χατάν αναγκάστηκε να απομακρύνει σε κόρνερ ο Μουσλέρα. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα απογοητευτικά άουτ μετά από μία επικίνδυνη σέντρα στην καρδιά της περιοχή της Ουρουγουάης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Όσκαρ Ταμπάρεζ δεν επιχείρησε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Αντιθέτως, θέλησε να “σβήσει” το ρυθμό του παιχνιδιού κάνοντας διαχείριση.

Τη συγκεκριμένη τακτική δεν την πλήρωσε, καθώς η Σαουδική Αραβία αδυνατούσε ακόμα και να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 1-0.