Τραγικές άμυνες από Λίβερπουλ και Γιουνάιτεντ, δώρα σε Έβερτον και Σέφιλντ! (vids)
Πάνος Κατσέρης: Το ακατέργαστο ελληνικό διαμάντι της Ligue 1 (vid)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Παγκόσμιο Κύπελλο 2018

Η “Σελεσάο” έχει νέο σωτήρα

Η Βραζιλία τα βρήκε σκούρα κόντρα στη πολύ καλά οργανωμένη Κόστα Ρίκα, αλλά ένα τέρμα του Φελίπε Κουτίνιο ξεκλείδωσε το ματς για να γίνει το τελικό 2-0.

Μετά τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής, οι Βραζιλιάνοι ήθελαν μόνο τη νίκη για να μην μπουν σε μπελάδες σχετικά με την πρόκριση τους. Από την άλλη πλευρά η Κόστα Ρίκα θα ήταν ευχαριστημένη με τον βαθμό, αλλά μια ενδεχόμενη ήττα θα σήμαινε αποκλεισμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Βραζιλία να πιέζει από την αρχή και τον Κόστα Ρίκα να μη δείχνει διάθεση να παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Όσκαρ Ραμίρεζ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 13ο λεπτό, όταν ο Μπόρχες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν πλάσαρε σωστά.

Η “σελεσάο” ήταν πολύ μέτρια στα πρώτα είκοσι λεπτά και χρειάστηκε να μπει το ματς στο πρώτο μισάωρο για να κάνει την πρώτη της καλή στιγμή. Ο Νεϊμάρ έφυγε ωραία στην πλάτη της άμυνας,ωστόσο δεν έκανε καλό κοντρόλ με αποτέλεσμα να του πάρει τη μπάλα ο Νάβας.

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις στα υπόλοιπα λεπτά, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, ισόπαλες δίχως τέρματα.

Οι Βραζιλιάνοι μπήκαν πολύ δυνατά, αλλά αρχικά ο Νάβας με διπλή επέμβαση και το δοκάρι σταμάτησαν τους παίκτες του Τιτέ. Λίγο αργότερα ο τερματοφύλακας της Ρεάλ Μαδρίτης είπε και πάλι “όχι” στον σούπερ σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν.

Στο 78ο λεπτό ο Νεϊμάρ κέρδισε πέναλτι που τελικά δεν εκτελέστηκε ποτέ καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης έκανε χρήση του VAR και πήρε πίσω την απόφαση του. Η “σελεσάο” πίεσε μέχρι το τέλος και δικαιώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Φελίπε Κουτίνιο που είχε περάσει σαν αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε λίγο πριν τη λήξη με το εξ επαφής πλασέ του Νεϊμάρ όταν όλα είχαν κριθεί. Με αυτό το αποτέλεσμα η Βραζιλία έφτασε τους τέσσερις βαθμούς σε αντίθεση με την Κόστα Ρίκα που αποκλείστηκε από σήμερα.