Γκουντογκάν: «Τα πήγαμε καλά στα νοκ άουτ – Έχω μόνο 1 Champions League»!
Η Γιουβέντους «σώθηκε» στο 87ο λεπτό κόντρα στην Κάλιαρι! (vid)
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα βρήκε τον επιθετικό που θα «εκτοξεύσει» την ομάδα του!
Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Αγκουέρο κόντεψε να… βάλει τα κλάμματα! (vid)
Ένας (τυχερός) παίκτης έζησε από κοντά και τις δυο ιστορικές προκρίσεις του Ολυμπιακού σε λίγες ώρες! (vid)
Δεν έμεινε τυχαία όρθιος ο Λούνιν στο πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (pic)
Μάντσεστερ Σίτι

Την ακούτε; Καλπάζει! (vid)

Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 6-1 την Χάντερσφιλντ και έδειξε γιατί είναι το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση και της φετινής Πρέμιερ Λιγκ.

Ένα άκρως χορταστικό απόγευμα είχαν όσοι αποφάσισαν να παρακολουθήσουν το παιχνίδι της Μάντσεστερ Σίτι και της Χάντερσφιλντ. Οι “Πολίτες” μάγεψαν με την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο, διέσυραν με 6-1 τους αντιπάλους τους και βάζουν πλώρη για την δεύτερη σερί κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο ματς και απείλησαν στο 9′ με τον Μπεν Χάμερ να σταματάει το σουτ του Γκάμπριελ Ζεσούς. Στο 25′ οι “Γαλάζιοι” άνοιξαν το σκορ με τον Αγκουέρο. Ο Έντερσον με ένα από τα τρομερά του βολέ βρήκε τον Αργεντίνο κι αυτός με ωραία ενέργεια έγραψε το 1-0. Στο 31′ οι “Πολίτες” έκαναν 2 τα τέρματά τους με δυνατό σουτ του Γκάμπριελ Ζεσούς μέσα από την περιοχή και 4 λεπτά μετά, ο Αγκουέρο βρήκε ξανά δίχτυα για το 3-0, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Μπεν Χάμερ. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Χάντερσφιλντ κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με γκολ του Στάνκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πεπ Γκουαρδίολα δεν κατέβασε ταχύτητα και πέτυχε κι άλλο γκολ, αυτή τη φορά με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Νταβίντ Σίλβα στο 47′. Ο Αγκουέρο κυνηγούσε με μανία το τρίτο προσωπικό του γκολ και αφού είδε το δοκάρι (57′) και τον Μπεν Χάμερ (71′) να τον σταματάνε, τελικά τα κατάφερε στο 75ο λεπτό με ωραίο τακουνάκι από σέντρα του Μεντί. Οι “Μπλε” του Μάντσεστερ δεν πήραν το πόδι από το γκάζι και πέτυχαν και 6ο γκολ, με τον Τέρενς Κονγκολό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 84′, ενώ σπατάλησαν και δύο ακόμα καλές ευκαιρίες με τους Γκαμπριέλ Ζεσούς (80′) και Μπερνάρντο Σίλβα (89′).