Νεϊμάρ: Τραυματίας στο ποδόσφαιρο αλλά… βασικός στα πάρτι! (pics)
Η Σίτι μπορεί να ξοδεύει ΜΙΣΟ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ λίρες ετησίως χωρίς να της λέει κανείς τίποτα!
Αφήνει τα πολλά πολλά ο προπονητής της Νότιγχαμ: «Ας δούμε την πραγματικότητα» (vid)
Απαισιόδοξος ο Ούλι Χένες: «Αδύνατο να φέρουμε στην Μπάγερν τον Τσάμπι Αλόνσο»
Λίβερπουλ: Βρήκε τον αντι-Σαλάχ και… ξενέρωσε τους οπαδούς της!
Γιουνάιτεντ, πλησιάζει ο παικταράς – Ένας «μάγος» στο Ολντ Τράφορντ με… 60 εκατ. ευρώ!
Μπρούνο Φερνάντες, 2024
Champions League

Βένι,Βίντι…ΑΕΚ (vid)

Η ΑΕΚ μπορεί να μην έκανε το τρομερή εμφάνιση, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες της Βίντι και με τη νίκη (2-1) στην Ουγγαρία είναι με το ενάμιση πόδι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να αφήνει την πρωτοβουλία στη Βίντι, κάτι που δημιούργησε προβλήματα στους Ούγγρους που δεν έχουν μάθει σε παιχνίδι κατοχής.

Στα πρώτα 15 λεπτά κυριάρχησαν τα φάουλ, με την “Ένωση” να έχει δυο μακρινά σουτ με τους Λιβάγια και Μπακασέτα να μη μπορούν να βρουν στόχο. Στο 25ο λεπτό άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες όταν ο Χουζτσι πάτησε τον Μπακασέτα και είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά την αποβολή, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και στο 35ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με τέρμα του Κλωναρίδη. Οι “κιτρινόμαυροι” κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα και ο Μπακασέτας έκανε το σουτ. Ο τερματοφύλακας της Βίντι έδιωξε τη μπάλα και ο Έλληνας επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-0.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα όταν μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Φιόλα έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μπάρκας έδιωξε τη μπάλα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ δημιούργησε άλλες δυο καλές στιγμές και αν υπήρχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να έχει έρθει το δεύτερο γκολ.

Αυτό ήρθε τελικά λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης. Ο Μπακασέτας πήρε τη μπάλα και με τρομερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα, δίνοντας αέρα δυο τερμάτων στην Ελληνική ομάδα. Λιγότερο από πέντε λεπτά αργότερα, ο Έλληνας επιθετικό αποβλήθηκε σωστά για επικίνδυνο τάκλιν σε αντίπαλο.

Μόλις αποκαταστάθηκαν οι ισορροπίες, η Βίντι πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να μειώσει στο σκορ με το εξαιρετικό τέρμα του Λάζοβιτς. Ο Σέρβος σκόρερ με μια κίνηση έβγαλε εκτός μάχης τον Λαμπρόπουλο και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Μπάρκα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές για να φέρουν στα ίσα το ματς,αλλά η τύχη ήταν με την Ελληνική ομάδα που πήρε τη νίκη και το προβάδισμα για να είναι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.