Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Μόντριτς για επιστροφή στην Premier League: «Ποτέ δε ξέρεις»!
Μπαρτσελόνα

Γλίτωσε από της Βαγιαδολίδ τα δόντια η “Μπάρτσα” (vid)

H Μπαρτσελόνα έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν "κάηκε", επικρατώντας τελικά εκτός έδρας με 1-0 της Βαγιαδολίδ.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος, η Ρεάλ Βαγιαδολίδ υποδέχθηκε στο στάδιο “Χοσέ Θορίγια” την Μπαρτσελόνα. Σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο, η Μπαρτσελόνα λίγο έλειψε να πληρώσει την αλαζονεία της αλλά τελικά απέδρασε με το “διπλό”, επικρατώντας των νεοφώτιστων με 1-0. Με αυτόν τον τρόπο, ντούμπλαρε τις νίκες της στο πρωτάθλημα στις πρώτες δύο αγωνιστικές.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι “μπλαουγκράνα” μονοπώλησαν την κατοχή της μπάλας, με τους νεοφώτιστους να οχυρώνονται πίσω.

Ο άθλιος αγωνιστικός χώρος, πάντως, δεν ευνοούσε τους Καταλανούς που ήθελα να παράξουν ποδόσφαιρο, με αποτέλεσμα πολλές προσπάθειες των παικτών του Βαλβέρδε να καταστρέφονται από τις λακούβες του γηπέδου.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν να απειλήσουν με κόντρα επιθέσεις αλλά σπάνια έφταναν να τελειώσουν τις προσπάθειές τους.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε να αυξάνει την πίεση στα καρέ της Βαγιαδολίδ από το 30ο λεπτό. Στο 32΄μάλιστα, έχασε την καλύτερη της ευκαιρία, με τον Κουτίνιο να τροφοδοτεί κάθετα τον Σουάρεζ, ο οποίος δε μπόρεσε να νικήσει τον Μασίπ.

Ο γκολκίπερ της Βαγιαδολίδ δήλωσε ξανά παρών δύο λεπτά αργότερα, πέφτοντας στη γωνία του για να απομακρύνει σε κόρνερ το πλασέ του Κουτίνιο.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η “Μπάρτσα” μπήκε αποφασισμένη να ανοίξει το σκορ. Έτσι, αυτό κατάφερε στο 57ο λεπτό, όταν ο Σέρχι Ρομπέρτο γύρισε με το κεφάλι την σέντρα του Σουάρεζ για να έρθει ο Ντεμπελέ και με πλασέ να γράψει το 1-0.

Μετά από αυτό το γκολ, όμως, οι “μπλαουγκράνα” αναπαύτηκαν και δε κυνήγησαν με μανία ένα δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη. Με αυτόν τον τρόπο, η Βαγιαδολίδ σταδιακά κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο αλλά οι κεφαλιές των ποδοσφαιριστών της δεν ήταν αρκετές για να απειλήσουν τον Τερ Στέγκεν.

Η “Μπάρτσα” λίγο έλειψε να πληρώσει τον κυνισμό της στο 92ο λεπτό. Ο Καλέρο σέντραρε μέσα από την περιοχή και ο Κέκο με κεφαλιά νόμιζε ότι είχε ισοφαρίσει σε 1-1. Ωστόσο, το VAR ακύρωσε ορθά το γκολ, καθώς ο Κέκο ήταν εκτεθειμένος, με συνέπεια να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 1-0.