Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Bundesliga

Πρώτη γκέλα της χρονιάς για Ντόρτμουντ

H Ντόρτμουντ είχε την πρώτη απώλεια βαθμών της φετινής σεζόν, αφού αναδείχθηκε εκτός έδρας ισόπαλη με 0-0.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, η Ντόρτμουντ φιλοξενήθηκε από το Ανόβερο στην Αρένα HDI. Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές φάσεις, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό, με την λευκή ισοπαλία να αδικεί ίσως λίγο τους Βεστφαλούς που είχαν δύο δοκάρια. Έτσι, ήδη από τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος η Ντόρτμουντ έχασε βαθμούς, καθώς μετράει 4 πόντους.

TO ΜΑΤΣ:

Οι Βεστφαλοί προσπάθησαν από την αρχή του παιχνιδιού να κάνουν το παιχνίδι τους. Ωστόσο, η καλά οργανωμένη άμυνα του αντιπάλου τους, τους στέρησε τη δυνατότητα να απειλήσουν.

Έτσι, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 41ο λεπτό για να δούμε την πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού. Ο Ρόις παρέλαβε μία κάθετη μπάλα μέσα στην περιοχή και πλάσαρε συρτά για να δει τον Εσέρ να απομακρύνει τον κίνδυνο σε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα σε μία σχεδόν πανομοιότυπη φάση, ο Ρόις επέλεξε να κεραυνοβολήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν να αδυνατούν να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες. Η Ντόρμουντ έφτασαν κοντά στο γκολ στο 60ο λεπτό, με τον Φίλιπ να σημαδεύει το δοκάρι και να τραυματίζεται στην ίδια φάση.

Το Ανόβερο προσπάθησε να απαντήσει λίγα λεπτά αργότερα μέσω μίας στημένης φάσης. Το σουτ του Αντόν μέσα από την περιοχή κόντραρε με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει κόρνερ.

Με τις δύο ομάδες, λοιπόν, να μην πλησιάζουν την αντίπαλη εστία το παιχνίδι έληξε φυσιολογικά χωρίς τέρματα.