Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Μόντριτς για επιστροφή στην Premier League: «Ποτέ δε ξέρεις»!
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ! (vids)
Ο Αρτέτα έδωσε μία μοναδική απάντηση όταν ρωτήθηκε ποιους παίκτες θα αγόραζε με 1 δις λίρες! (vid)
Φουλ για το τρόπαιο ο Ολυμπιακός με ΤΡΙΑ γκολ σε επτά λεπτά! Όνειρο το 3-0 με ψαλιδάκι! (vids)
Home Page

Έδωσαν τέλος στον “πονοκέφαλο” οι “Ασπιρίνες”!

Τέλος στο αρνητικό σερί έδωσε η Μπάγερ Λεβερκούζεν που κατάφερε να λυγίσει τη Μάιντζ με 1-0!

Δυναμικά και με γνώμονα να δώσουν τέλος στο αρνητικό σερί ξεκίνησαν το ματς οι “Ασπιρίνες” που επιχείρησαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να βάλουν δύσκολα στη Μάιντζ. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αμυντικά αλλά με θετική ψυχολογία μετά τα τελευταία τους παιχνίδια.

Ο λόγος άνηκε από την αρχή στη Λεβερκούζεν που σφυροκόπησε το αντίπαλο τέρμα με δύο ευκαιρίες του Μπράντ στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, ωστόσο το σκορ παρέμεινε αναλλοίωτο αφού αμφότερες οι φάσεις κόπηκαν.

Και το ημίχρονο συνεχίστηκε έτσι, με τους επιθετικούς των “Ασπιρίνων” να παίζουν τη “γάτα με το ποντίκι” με την αντίπαλη άμυνα και τους Αλάριο, Μπράντ και Μπέιγι να απειλούν δίχως αποτέλεσμα. Εν τέλει οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το άγονο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος το Μπάι Αρένα σιώπησε για μερικά δευτερόλεπτα καθώς η Μάιτζ σημείωσε γκολ στο 47′ το οποίο ακυρώθηκε για χέρι του Κουάσον που δεν πρόλαβε να πανηγυρίσει την “έκπληξη”.

Έκτοτε, η Λεβερκούζεν ήρθε στα… ίσια της και επέστρεψε στο παιχνίδι κατοχής που είχε εφαρμόσει στο πρώτο μέρος. Κατοχή που με τη σειρά της έφερε τις ευκαιρίες και, δικαίως, το πολυπόθητο γκολ του Χάβερτζ που σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και εκμεταλλεύτηκε την τέλεια σέντρα του Γιούλιαν Μπράντ γράφοντας το 1-0.

Όπως ήταν φυσικό, το γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων που έβλεπαν τη λύτρωση να έρχεται μετά από 3 διαδοχικές ήττες. Μια λύτρωση που τελικώς έσπασε το αρνητικό σερί των “Ασπιρίνων”.

Συνθέσεις:

Λεβερκούζεν: Χραντέκι, Τα, Μπέντερ, Γούεντελ, Βάιζερ, Μπέντερ(72′ Βόλαντ), Κορ, Χάρβετζ, Μπραντ(74′ Παουλίνιο), Μπέιγι(83′ Τελίν), Αλάριο.

Μάιντζ: Μίλερ, Νιάκατε, Μπελ, Μπροσίνσκι, Κάρικολ, Κούντε(76′ Ούζα), Γκμπάμιν, Μπακού, Οζτουνάλι(81′ Μαξίμ), Μπούκαρντ(46′ Κουάισον), Ματέτα.