Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Αγγλία

Νίκη «ρουτίνας» για την Μάντσεστερ Σίτι

H Μάντσεστερ Σίτι πήρε εύκολα τη νίκη απέναντι στην Όξφορτν Γιουνάιτεντ και χωρίς να «ιδρώσει» πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

To EFL ή αλλιώς Carabao Cup επέστρεψε στην Αγγλία και οι πρωταθλητές από την μπλε μεριά του Μάντσεστερ (Μάντσεστερ Σίτι) ταξίδεψαν μέχρι το Όξφορντ για να αντιμετωπίσουν την ομώνυμη ομάδα. Μπορεί οι «πολίτες» να έμοιαζαν το απόλυτο φαβορί, όπως και ήταν, αλλά αυτό δεν αποτυπώθηκε και μέσα στο γήπεδο. Το αποτέλεσμα όμως έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα νικώντας με 3-0 την Όξφορντ Γιουνάιτεντ.

Στο πρώτο μέρος και από την αρχή του παιχνιδιού η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε πως ήθελε να κυριαρχήσει στον αγώνα όπως και το έκανε χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα μέχρι και το 36ο λεπτό στο οποίο ο Γκάμπριελ Ζέσους πέτυχε και το γκολ με κοντινή κεφαλιά κάνοντας το 0-1. Από το γκολ και μετά η Σίτι έριξε τον ρυθμό της προφύλαξε τους ποδοσφαιριστές της και δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πεπ Γκουαρντιόλα να περνάει στον αγώνα τους βασικούς Ραχίμ Στέρλινγκ και Γκιντογκάν χωρίς όμως και αυτοί να δείξουν κάτι αξιόλογο. Μοναδική εξαίρεση το δεύτερο γκολ της Σίτι το οποίο και αυτό προήλθε από αντεπίθεση και μετά από εξαιρετική ασίστ του Φοντέν στον Μαχρέζ για να κάνει το 0-2. Κερασάκι στην τούρτα ήταν και το τρίτο γκολ της Σίτι το οποίο πέτυχε ο εκπληκτικός σήμερα Φιλ  Φοντέν κάνοντας και το τελικό 0-3.