Η Ντόρτμουντ έγραψε ιστορία: Πέντε γερμανικές ομάδες στο επόμενο Champions League
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Η μάχη των «Κέρβερων» (vid)
Εδώ να μείνεις: Η Ρεάλ Μαδρίτης αποφάσισε την παραμονή του Μόντριτς
Ο Μαρκίνιος έγινε… Μαλντίνι και έκανε το τάκλιν της ζωής του! (vid)
Η Ρεάλ έκανε πραγματικότητα τον… εφιάλτη του Τούχελ! (pic & vid)
Νάπολι

CR7 και Μάντζουκιτς «καθάρισαν» τη Νάπολι! (vid)

Με Κριστιάνο και Μάντζουκιτς σε μεγάλη μέρα, η Γιουβέντους κέρδισε με 3-1 τη Νάπολι και βαδίζει ολοταχώς στην κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος.

ΜΑΤΣΑΡΑ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΤΗΣ!

Το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι της Serie A τα είχε όλα! Η Νάπολυ έριξε την προειδοποιητική βολή στο 6′, με τη σουτάρα του Ζιελίνσκι να σταματάει στο δοκάρι. Το γκολ ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με μια άψογη συνεργασία Άλαν-Καγιεχόν-Μέρτενς και πλασέ του τελευταίου σε κενή εστία.

Η Γιούβε συνήλθε και έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο. Ο Κριστιάνο είχε κέφια και σέρβιρε τρομερή ασίστ στον Μάντζουκιτς, με ωραία ενέργεια και τέλεια σέντρα. Ο Κροάτης επιθετικός με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, στο 26′!

Παραλίγο γρήγορα να γίνει και το 2-1 για τη Μεγάλη Κυρία, όμως ο Οσπίνα είχε απάντηση στο φοβερό φάουλ του Ρονάλντο. Με πολλές μονομαχίες και πολύ πάθος, το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο.

ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ Η ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Με το… καλημέρα στην επανάληψη, ο Μάντζουκιτς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έβαλε μπροστά τη Γιούβε, πλασάροντας σε άδειο τέρμα μετά το δοκάρι του Κριστιάνο!

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, αφού στο 58′ ο Μάριο Ρουί δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήγε στα αποδυτήρια. Παρόλα αυτά, η Νάπολι έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-2, με τον Σέζνι να νικάει σε τετ-α-τετ τον Καγιεχόν. έΤΣΙ, Στο 76′, η Γιουβέντους τελείωσε το ντέρμπι, με τον Μπονούτσι να σκοράρει από κοντά έπειτα από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά ξανά του CR7, που ήταν μέσα σε όλα τα γκολ της ομάδας του.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα. Κάπως έτσι, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έκανε το 7 στα 7 και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος.