Φόντεν, ζωγράφισες – Δημιούργησε την κορυφαία 11αδα στην ιστορία της Premier League (vid)
Τσάβι για Ρεάλ Μαδρίτης: «Απέκλεισαν δύο φορές την κορυφαία ομάδα του κόσμου – Είναι εκπληκτικοί»
Champions League: Τα στοιχήματα και οι πιθανότητες των τεσσάρων φιναλίστ
Έντιν Τέρζιτς: Προσωρινά… μόνιμος στην Μπορούσια Ντόρτμουντ
Γιουνάιτεντ: Ο Ράτκλιφ δίνει… λευκή επιταγή στον Ζιντάν
Ρεάλ: Ο Αντσελότι ετοιμάζει… κόλπο πρόκρισης στην ενδεκάδα κόντρα στην Μπάγερν!
Πογέτ: «Δεν έχω καμία επαφή με την Εθνική Ελλάδος»!
Χατζηγιοβάνης: «Δύσκολο να ξεπεράσουμε τον αποκλεισμό της Εθνικής»!
Home Page

Παλιά της τέχνη… Κόσκινο! (vid)

Με την αγαπημένη της... ανατροπή νίκησε η Γιουνάτεντ με 3-2 την αξιόμαχη Νιούκασλ στο Όλντ Τράφορντ!

Άλλο ένα τεστ για τον Μουρίνιο που δέχεται αλλεπάλληλες κριτικές τον τελευταίο είναι αυτό με τη Νιουκάσλ στο «θέατρο των ονείρων».  Οι κόκκινοι διάβολοι ψάχνουν τη λύτρωση ενώ οι «Καρακάξες» επιχειρούν να εκμεταλλευτούν βαθμολογικά την κακή κατάσταση που επικρατεί στους γηπεδούχους.

Ένα ματς που περιμέναμε κλειστό λόγω της κρισιμότητας του άνοιξε από νωρίς με την φιλοξενούμενη…  united να σκοράρει στο 7΄με τον Κένεντι μετά από ασσίστ του Περες!

Το δεύτερο χαστούκι ήρθε αμέσως μετά καθώς δύο λεπτά αργότερα έγινε και το 0-2 με τον Ιάπωνα Μούτο να βάζει την πινελιά του.

Και από εκείνο το σημείο η καρέκλα του Μουρίνιο… έτρεμε καθώς γνωρίζει μια ήττα από τη Νιούκασλ εντός έδρας είναι ανεπίτρεπτη. Ωστόσο, η ομάδα του δεν κατάφερε καν να μειώσει μέχρι το 45’ όταν και το ημίχρονο έληξε 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, το σύνολο του Μπενίτεθ ήξερε ακριβώς τι ήθελε στο γήπεδο και προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το χρυσό αυτό σκορ. Ωστόσο, η αλλαγή του Μουρίνιο, Χουάν Μάτα, κατάφερε να βάλει τη Γιουνάιτεντ ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2 στο 70’.

Από εκείνο το σημείο έγερνε το γήπεδο με τη Γιουνάτεντ να πιέζει ασφυκτικά, κάτι που της απέφερε και το γκολ της ισοφάρισης με τον Μαρσιάλ στο 76’ δίνοντας βαθιές ανάσες στον Πορτογάλο τεχνικό.

Και φυσικά το καλύτερο το κράτησε για το τέλος ο Αλέξις Σάντσες με το γκολ-παράταση στη θητεία Μουρίνιο κάνοντας το 3-2 στις καθυστερήσεις!

Συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπεϊγί, Σμόλινγκ, Σο, Γιάνγκ, Μάτιτς, Πογκμπά, Μακ Τόμινεϊ, Ράσφορντ, Μαρσιάλ, Λουκάκου.

Νιούκασλ: Ντουμπράφκα, Λασέλ, Φερνάντες, Μανκίγιο, Γεντλίν, Σέλβι, Ντιαμέ, Κένεντι, Ρίτσι, Πέρες, Μούτο.