O Μπούντιμιρ της Οσασούνα εκτέλεσε το χειρότερο πέναλτι όλων των εποχών (vid)
Η ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα στoν «τελικό» με τον Μπαπέ (pic)
Όλη η Ευρώπη στα πόδια του όμως αυτός θέλει αυτοκρατορία με Λεβερκούζεν
Η Μπάγερν Μονάχου θέλει ξανά στον πάγκο της τον Νάγκελσμαν!
Η Τσέλσι διέσυρε την Έβερτον, με ιστορική εμφάνιση από τον Κόουλ Πάλμερ! (vid)
Πλησιάζει το τέλος ενός θρύλου: Ο Μίλερ ετοιμάζεται για απόσυρση!
Τσέλσι: Ο Πάλμερ ολοκληρώνει το χατ-τρικ με ιδανικό σκάψιμο – Σκοράρει και ο Τζάκσον! (vids)
Γκολάρα του Πάλμερ, ο οποίος με «δίμπαλο» καθαρίζει την Έβερτον! (vids)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ σκέφτεται να κάνει «πειράματα» στο Κύπελλο!
Προπονητής της Ρεάλ συνεχάρη τον Αλόνσο για το ιστορικό τρόπαιο! (pic)
Ρόμα

Τζέκο και… νοκ άουτ η Έμπολι (vid)

Με γκολ του Έντιν Τζέκο στο 85' η Ρόμα κλείδωσε το ματς με την Έμπολι, καθώς επικράτησε με 0-2 και συνεχίζει την ανοδική της πορεία στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Η μηχανή της Ρόμα παίρνει μπροστά. Οι “Τζιαλορόσι” είδαν τον Έντιν Τζέκο να σκοράρει για ένα ακόμα ματς και πέρασαν με 2-0 από την έδρα της μαχητικής Έμπολι, που είχε ως μοιραίο τον Φραντσέσκο Καπούτο, καθώς έχασε πέναλτι και άλλες δύο εξαιρετικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της Ρόμα στο πρωτάθλημα και τέταρτη σε όλες τις διοργανώσεις.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού έγινε στο 24′ με το σουτ του Τζέκο να περνάει λίγο άουτ. Στο 36ο λεπτό η Ρόμα πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Ενζονζί εκμεταλλευόμενος το ύψος του σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Οι “Τζιαλορόσι” απείλησαν ξανά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όταν στο 49′ το σουτ του Ούντερ έφυγε άουτ. Στα επόμενα 10 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν δύο τρομερές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Στο 51′ το φάουλ του Μπενασέρ χτύπησε στο δοκάρι του Όλσεν και στο 58′ ο Καπούτο αστόχησε από την άσπρη βούλα στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ. Ο ίδιος παίκτης πέταξε ακόμα δύο σπουδαίες ευκαιρίες στα σκουπίδια όταν στο 70′ και το 73′ αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 81′ ο Λα Γκουμίνα ήταν αυτός που δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, καθώς το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Κι αφού οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν το έκανε τελικά ο Τζέκο, όταν μετά από ωραία πάσα του Ελ Σαράουι σημείωσε το τελικό 0-2 στο 85′.