Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Πάλι γκέλα; Πογκ-μπααα…

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέβαλε την αντίσταση της Έβερτον με 2-1 για την 10η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Με έναν Πογκμπά να “αλωνίζει”, σκοράροντας και δίνοντας ασίστ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε εντός έδρας της Έβερτον με 2-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το λεγόμενο αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους.

Με το πέρας αυτού, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τα ηνία του αγώνα και απείλησε πρώτη σοβαρά με τον Μαρσιάλ στο 23′, αλλά ο Πίκφορντ ήταν εκεί.

Στην επόμενη καλή στιγμή της, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ευτύχησε να σκοράρει. Ο Μαρσιάλ και πάλι μπήκε στην περιοχή από την αριστερή πλευρά, με τον Γκουέιγ να τον μαρκάρει απρόσεχτα και να τον ανατρέπει και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι στο 26′. Ο Πογκμπά ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε με δεύτερη προσπάθεια μετά την αρχική απόκρουση του Πίκφορντ.

Τρία μόλις λεπτά αργότερα, ο Πογκμπά και πάλι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πίκφορντ απέκρουσε, με τον Ράσφορντ να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

Η Έβερτον προσπάθησε να αντεπιτεθεί, χάνοντας 3 ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο πριν το ημίχρονο, με σημαντικότερη εκείνη του Σίγκουρντσον, ο οποίος -ολομόναχος- με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα πάνω στην αγκαλιά του Ντε Χέα.

Οι “Κόκκινοι Διάβολοι” του Μάντσεστερ μπήκαν δυνατά στο β’ μέρος και προηγήθηκαν νωρίς (49′) με τον Μαρσιάλ να υποδέχεται την πάσα του Πογκμπά και να κάνει το 2-0 με ωραίο φαλτσαριστό σουτ.

Η Έβερτον βγήκε μπροστά με σκοπό να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και το κατάφερε μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ριτσάρλισον από τον Σμόλινγκ. Στο 77′, λοιπόν, ο Γκίλφι Σίγκουρντσον ανέλαβε να εκτελέσει και μείωσε σε 2-1.

Ο Μουρίνιο πέρασε στο ματς τον Ερέρα, προκειμένου να θωρακίσει το κέντρο του, κάτι που κατάφερε παρά την πίεση των φιλοξενουμένων και έτσι, το 2-1 έμεινε ως το τέλος (ενώ ο Μαρσιάλ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 94′ να τελειώσει οριστικά το ματς σε ανεπανάληπτο τετ α τετ), με τον “Special One” να παίρνει μια βαθιά ανάσα και μια κάποια παράταση ζωής στον πάγκο της Γιουνάιτεντ, η οποία με αυτή τη νίκη έβαλε από κάτω την Έβερτον (15 β.) και ανέβηκε στην 8η θέση με 17 βαθμούς.