Όταν η μπάλα καίει ο Ρόις είναι εκεί!

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκο Ρόις στο 120' έδωσε τη νίκη με σκορ 3-2 κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου στο Κύπελλο.

Μια εκτέλεση πέναλτι είναι πάντα ιδιαίτερη. Ειδικά αν είναι στο τέλος. Ειδικά αν είναι στο τέλος μιας παράτασης. Ειδικά αν από εσένα κρέμεται η πρόκριση της ομάδας σου. Το βάρος μεγάλο.

Όχι όμως και για τους… ώμους του Μάρκο Ρόις. Ο Γερμανός επιθετικός δεν «μάσησε» και ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα στο εντός έδρας ματς της Μπορούσια Ντόρτμουντ κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου για το Κύπελλο, κάνοντας το 3-2 για την ομάδα του στο 120′ και χαρίζοντάς την την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο 40′ με τον Πούλισιτς. Αλλά η ομάδα του Βερολίνου έφερε το ματς στα ίσα στο 63′ με τον Πόλτερ με τους γηπεδούχους να «χτυπάνε» εκ νέου στο 73′ με τον Φιλίπ.

Αλλά η Ουνιόν ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει. Και το έδειξε στο 88′ όταν ισοφάρισε για δεύτερη φορά με τον Πόλτερ. Το 2-2 δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί όλα άλλαξαν από τα πόδια του Μάρκο Ρόις στο 120′. Ο έμπειρος στράικερ ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι «έγραψε» το 3-2 που έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, δίνοντας στους Βεστφαλούς την πρόκριση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδι της βραδιάς για το Κύπελλο η Σάλκε πήρε την πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στην Κολωνία με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει 1-1.

Εύκολο έργο για τις Βέρντερ Βρέμης και για την Μπάγερ Λεβερκούζεν με τους πράσινους να επικρατούν άνετα εκτός έδρας της Φλένσμπουργκ με 5-1. Μεγάλο διπλό και για τις «ασπιρίνες» κόντρα στην Γκλάντμπαχ με σκορ 5-0.

Τη δύναμη της έδρας της εκμεταλλεύτηκε και η Λειψία που επιβλήθηκε της Χοφενχάιμ 2-0.