“Έκλεψε” ξανά στο τέλος τον βαθμό η Χόφενχαϊμ (vid)

Τι κι αν έχανε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο; Τι κι αν έμεινε με 10 παίκτες στο 51'; Η Χόφενχαϊμ δεν "μάσησε" και με γκολ του Καντεράμπεκ στις καθυστερήσεις πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) κόντρα στη Λυών, όπως ακριβώς και στο πρώτο ματς.

Μία Χόφενχαϊμ από ατσάλι εμφανίστηκε στην έδρα της Λυών. Οι Γερμανοί είδαν τα πάντα να τους πηγαίνουν στραβά, καθώς έμειναν με 10 παίκτες στο 51′ χάνοντας 2-0, αλλά δεν τα παράτησαν και όπως στο προηγούμενο μεταξύ τους ματς, κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις.

Όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν το εννιάλεπτο 19′-28′. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Χόφενχαϊμ, ο Ντομπελέ σημάδεψε το δεξί δοκάρι, στη συνέχεια το σουτ του Ντεπάι σταμάτησε στον Μπάουμαν για να έρθει ο Φεκίρ και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα στο 19′ για το 1-0. Στο 24′ ο Μπελφοντίλ προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά ο Λόπες με μια εξαιρετική επέμβαση σταμάτησε το σουτ του και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντομπελέ με ωραίο σουτ έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος το ματς απέκτησε μια άγρια ομορφιά. Στο 49′ το δυνατό σουτ του Αουάρ έφυγε πάνω από τα δοκάρια των Γερμανών, οι οποίοι 2 λεπτά αργότερα έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κασίμ. Στην επόμενη φάση ο Ντενάγιερ σκόραρε από θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα το τέρμα του να ακυρωθεί και στο 54′ ο Μπάουμαν σταμάτησε εκπληκτικά το σουτ του Φεκίρ. Έκτοτε η Λυών χαλάρωσε και οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο. Στο 65′ ο Κράμαριτς με χαμηλό σουτ νίκησε τον Λόπες για το 2-1, όμως πέντε λεπτά μετά ο Πορτογάλος ήταν αυτός που χάρηκε, καθώς έστειλε κόρνερ την κεφαλιά του Κροάτη. Τελικά οι πίεση των Γερμανών απέδωσε καρπούς. Στο 90+2′ μετά από σέντρα του Γιοέλιντον, ο Καντεράμπεκ με ωραίο σουτ έφερε το ματς στα ίσια, παγώνοντας τους γηπεδούχους.