Πέρασε από το… βούρκο η Νάπολι (pic/vid)

Σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από 15λεπτη διακοπή λόγω έντονης βροχόπτωσης, η Νάπολι κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό διπλό με 2-1 μέσα από την έδρα της Τζένοα.

Το κακό πρώτο ημίχρονο δεν στοίχισε στη Νάπολι. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είδε την Τζένοα να προηγείται με 1-0 στο πρώτο μέρος, αλλά η 15λεπτη διακοπή λόγω βροχόπτωσης λειτούργησε ευεργετικά για τους «Παρτενοπέι», που ανέτρεψαν το σκορ και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη με 2-1.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ανήκε στους φιλοξενούμενους, με τον Ινσίνιε να σημαδεύει το δοκάρι με ωραίο σουτ στο 12′. Οκτώ λεπτά αργότερα η Τζένοα άνοιξε το σκορ. Ο Ρομούλο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και βρήκε τον Κουάμε στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 36′ ο Μίλικ βγήκε μόνος απέναντι από τον Ράντου, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Πολωνού.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50′ ο Μέρτενς σπατάλησε μία πολύ καλή ευκαιρία για την ισοφάριση, καθώς το σουτ του κατέληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση των αμυντικών. Εννιά λεπτά μετά, ο διαιτητής της αναμέτρησης αποφάσισε να διακόψει προσωρινά το παιχνίδι, καθώς η έντονη βροχόπτωση έκανε ακατόρθωτο το έργο των ποδοσφαιριστών.

Μετά από 15 λεπτά το ματς ξεκίνησε και η Νάπολι φάνηκε ανεβασμένη και στο 62′ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Άλαν βρήκε τον Μέρτενς κι αυτός με τακουνάκι την έστρωσε στον Ρουίζ που με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-1. Στο 68′ ο Ινσίνιε προσπάθησε να νικήσει τον φάουλ με ωραία εκτέλεση φάουλ, αλλά ο κίπερ των Γενοβέζων έδιωξε σε κόρνερ. Στο 86′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της νίκης. Μετά από φάουλ του Ρουίζ, ο Μπιράτσι προσπάθησε να διώξει, αλλά τελικά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Νάπολι ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, ενώ η Τζένοα παρέμεινε 14η με 14, μετά από 12 αγωνιστικές..