Ο Ναδάλ «ένωσε» Ζιντάν και Βινίσιους! (vid)
Ο Ονάνα… γκρέμισε όλα όσα έχτισε ο Άντονι! (vid)
Η Λειψία «διέλυσε» την Ντόρτμουντ με 4αρα – Την στέλνει εκτός Champions League!
Κέιν… ασταμάτητος – Νίκησε μόνος του την Άιντραχτ και «προειδοποίησε» τη Ρεάλ! (vid)
Πολλά νεύρα από τον Κλοπ… Μόνο που δεν έβρισε δημοσιογράφο που τον ρώτησε για το πρωτάθλημα!
Έξαλλος Σαλάχ: «Αν μιλήσω… έχει να γίνει χαμός! Αφήστε με» (vid)
Ο Κλοπ μίλησε για τον τσακωμό με τον Σαλάχ: «Απλά τα πράγματα, τελείωσε!» (vid)
Σάντσο, λογικά… δεν κάνεις στην Γιουνάιτεντ – ΓΚΟΛ ζωγραφιά (vid)
Κλοπ, ρεσιτάλ… αποτυχίας – Η Λίβερπουλ τα έχασε όλα σε έξι εβδομάδες! (pic)
O καλύτερος 16χρονος του κόσμου ανήκει στην Άρσεναλ: Έχει βάλει 24 γκολ σε 7 ματς!
Σαλάχ και Κλοπ πήγαν να παίξουν «μπουνιές» – Παραπαίει η Λίβερπουλ! (vid)
Ο Αντόνιο έβαλε ταφόπλακα στα – όποια – όνειρα της Λίβερπουλ (vid)
Αφοπλιστικός Τεν Χαγκ: «ΟΥΤΕ του χρόνου πάμε για πρωτάθλημα!»
Μπάγερν «μίκρυνες» απότομα – Δεν σε θέλει ούτε ο… άνεργος!
Τουμπάρει τη κατάσταση η Λίβερπουλ μέσα στο Λονδίνο (vid)
Premier League

Τέσσερις «κανονιές»… βύθισαν την Τότεναμ στον Τάμεση (vid)

Εκπληκτικό ματς ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Τότεναμ, με την ομάδα του Έμερι να παίρνει την νίκη με 4-2!

Στο ιστορικό ντέρμπι του Λονδίνου η Άρσεναλ φιλοξένησε την Τότεναμ στο Εμιρέιτς με τους «κανονιέρηδες»να παίρνουν σπουδαία νίκη με 4-2, σε ένα ντέρμπι με τα όλα του!

Ανατροπές, ένταση, διαμαρτυρίες

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ομάδα του Έμερι, καθώς μόλις στο 9′ ο Βερτόγεν έκανε χέρι εντός περιοχής το οποίο υπέπεσε στην αντίληψη του διαιτητή που καταλόγισε αμέσως το σημείο του πέναλτι, με τον Ομπαμεγιάνγκ να ευστοχεί για το 1-0.

Τις φάσεις η Άρσεναλ, τα γκολ οι φιλοξενούμενοι

Κόντρα στην ροή της αναμέτρησης, η ομάδα του Ποκετίνιο βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 30′ με κεφαλιά του Ντάιερ, με τον Λένο να έχει ξεκάθαρη ευθύνη, καθώς η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 33′, Ο Χόλντινγκ έκανε άτσαλη προβολή εντός περιοχής και ο ρέφερι καταλόγισε ένας κάπως τραβηγμένο πέναλτι με τον Χάρι Κέιν να εκτελεί τον τερματοφύλακα των κανονιέρηδων για το 2-1.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες με τον Μουστάφι και τον Ομπαμεγιάνγκ, ωστόσο το 2-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου, σε μια αναμέτρηση με μεγάλη ένταση στο πρώτο μισό.

Πάνω κάτω η μπάλα, γκολάρα από Ομπαμεγιάνγκ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Τότεναμ να πιέζει για το γκολ που θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στο τρίποντο, με τον Σον να χάνει τεράστια ευκαιρία. Ωστόσο η ομάδα του Έμερι ήταν αυτή που βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ να στέλνει με απίστευτο σουτ την μπάλα στα δίχτυα, αφήνοντας άγαλμα τον Γιορίς.

Επική ματσάρα και ανατροπή για τους «κανονιέρηδες»

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης μετά την ισοφάριση και ανταμείφθηκε καθώς βρήκε το γκολ της ανατροπής στο 74′ με τον Λακαζέτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τορέιρα βγήκε μόνος του απέναντι στον Γιορίς και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-2 με την άμυνα της ομάδας του Ποκετίνο να παραπαίει.

Τα νεύρα στο στρατόπεδο της Τότεναμ ήταν εμφανής με τον Βερτόγεν να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη. Στην συνέχεια η ομάδα του Έμερι κατέβασε ρυθμούς με το 4-2 να μένει μέχρι το τέλος!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Άρσεναλ έπιασε τα σπιρούνια στην τέταρτη θέση με 30 βαθμούς!