Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!

Δυ-ά ποδός Γκερέιρο, στην κορυφή η Ντόρτμουντ! (vid)

Με τον Ραφαέλ Γκερέιρο να πετυχαίνει δύο γκολ, η Ντόρτμουντ πέρασε με 2-0 από την έδρα της αποκλεισμένης Μονακό και τερμάτισε στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου, καθώς η Ατλέτικο δεν κέρδισε την Κλαμπ Μπριζ.

Ο Ραφαέλ Γκερέιρο χάρισε την πρώτη θέση στην Ντόρτμουντ. Ο επιθετικός των Βεστφαλών πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 2-0 κόντρα στη Μονακό. Έτσι, οι “Κιτρινόμαυροι” τερμάτισαν στην κορυφή του πρώτου ομίλου, καθώς η Ατλέτικο κόλλησε στο “0” με την Κλαμπ Μπριζ.

Μόλις στο 3ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι επισκέφτηκαν την αντίπαλη εστία. Ο Γκέτσε δοκίμασε ένα σουτ μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών, οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ. Μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Φίλιπ μέσα στην περιοχή κι αυτός την γύρισε στον Γκερέιρο που δεν είχε πρόβλημα να την σπρώξει στο άδειο τέρμα για το 1-0. Στο 33′ ο Ντιαλό έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 με το σουτ του να φεύγει άουτ, ενώ στο 37′ ο Μπενάλιο έστειλε κόρνερ το σουτ του Σμέλτσερ. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Φαλκάο προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε μόλις άουτ.

Οι Μονεγάσκοι έψαξαν ένα γρήγορο γκολ για την ισοφάριση με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Όμως, η κεφαλιά του Καμίλ Γκλικ στο 47′ δεν βρήκε στόχο. Έκτοτε, οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητα. Η Ντόρτμουντ πάντως κατάφερε να πετύχει ένα ακόμα γκολ. Ο Πούλισιτς μετά από ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το γύρισμα. Ο Αλκάθερ έκανε το τακουνάκι στον Γκερέιρο και αυτός νίκησε ξανά τον Μπενάλιο για το τελικό 2-0.