Τσέλσι

Καθάρισε σε ένα τέταρτο η Τσέλσι (vid)

Με δύο γκολ σε διάστημα 15 λεπτών, η Τσέλσι κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό διπλό, καθώς πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μπράιτον.

Ακόμα ένα εκτός έδρας τρίποντο κατάφερε να πάρει η Τσέλσι. Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι κλείδωσε το ματς κόντρα στη Μπράιτον από το πρώτο ημίχρονο (0-2) και τελικά επικρατήσε με 1-2 κάνοντας συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο μέρος.

Οι “Μπλε” άνοιξαν το σκορ στην πρώτη καλή στιγμή τους στο ματς. Στο 17′ ο Αζάρ έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια και γύρισε τον μπάλα στον Πέδρο που απλά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-1. Μετά από περίπου 15 λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ. Στο 33′ ο Γουίλιαν βρήκε εξαιρετικά τον Αζάρ κι αυτός έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε τον Ράιαν κάνοντας το 0-2. Στο 42′ ο Γουίλιαν βρήκε στην περιοχή τον Ρούντιγκερ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μαουρίσιο Σάρι κατέβασαν ταχύτητα. Στο 64′ ο Μάρκος Αλόνσο δοκίμασε ένα σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς έφυγε έξω. Δύο λεπτά μετά η Μπράιτον μείωσε. Ο Μπερνάρντο βρήκε με κεφαλιά τον Μαρτς κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Κεπά κάνοντας το 1-2. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης μπορούσε να ισοφαρίσει στο 89′, αλλά το φάουλ που εκτέλεσε πέρασε πάνω από την εστία της Τσέλσι.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Τσέλσι έχει μαζέψει 37 βαθμούς σε 17 αγωνιστικές και είναι στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μπράιτον είναι 13η με 21 βαθμούς.