Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Μονακό

Αυτή την Μονακό δεν την σώζει ούτε ο Μέσι!

Η Μονακό πρόσθεσε άλλη μια τραγική εμφάνιση στο ενεργητικό της και γνώρισε νέα ήττα στην έδρα της, αυτή τη φορά με 5-1 από την Στρασμπούργκ.

Αν κάποιος δει τα ονόματα των δυο ομάδων θα υποθέσει πως πρόκειται για…κάζο. Με τη φετινή Μονακό όλα είναι δυνατά, ακόμα και να χάσει στην έδρα της από την Στρασμπουργκ με 5-1!

Οι παίκτες του Τιερί Ανρί με τον Σεσκ Φάμπρεγκας βασικό, δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο που θα τους έδινε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι Μονεγάσκοι μένουν στην ζώνη του υποβιβασμού έχοντας μόλις 15 βαθμούς.

Τα πράγματα έδειξαν να στραβώνουν από νωρίς για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νάλντο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.  Η Στρασμπούργκ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Στο 12ο λεπτό ο Κένι Λάλα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λούντοβιτς με τρομερή κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δεύτερο τέρμα με τον Τόμασον.

Η Μονακό έβγαλε αντίδραση και με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου μπήκε ξανά στο ματς. Ο Τίλεμανς με ωραία κάθετη έβγαλε τον Φαλκάο στην πλάτη της άμυνας. Ο Κολομβιανός με ιδανικό πλασέ μείωσε σε 2-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερος μέρος οι Μονεγάσκοι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν,αλλά έκαναν πολλά λάθη. Ένα από αυτά ήταν του Σεσκ Φάμπρεγκας που έχασε τη μπάλα και στη συνέχεια της φάσης ο Ιμπραχίμα Σισοκό με τρομερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 68ο λεπτό ο Λούντοβιτς με δεύτερο προσωπικό τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Ένα λεπτό αργότερα αποκαταστάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες όταν Μίτροβιτς είδε την κόκκινη κάρτα. Το παιχνίδι ήταν αδύνατο να γυρίσει και τελικά η Στρασμπούργκ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της με τον Φοφάνα να κάνει το τελικό 5-1 στις καθυστερήσεις.