Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Μίλαν

“Διπλό” με άρωμα… Τσάμπιονς Λιγκ για τη Μίλαν!

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Μίλαν πέρασε με 2-0 από την έδρα της Τζένοα και μπήκε στην τετράδα του ιταλικού πρωταθλήματος.

Τεράστιας σημασίας εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Μίλαν. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο επικράτησε με 2-0 της Τζένοα μέσα στη Γένοβα και πλέον βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Στο 14′ το σουτ που επιχείρησε ο Μπιράτσι δεν βρήκε στόχο. Στο 27′ ο Ντοναρούμα είπε “όχι” στο σουτ του Μπέσα και 5 λεπτά αργότερα έπραξε το ίδιο και σε σουτ του Γκόραν Πάντεφ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, οι “Ροσονέρι” απείλησαν για πρώτη φορά. Μετά από κακό διώξιμο της άμυνας, η μπάλα στρώθηκε στον Πακετά κι αυτός με δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Ράντου.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους ήταν κι αυτή για την Τζένοα. Στο 59′ ο Κρισίτο δοκίμασε ένα σουτ από το όριο της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, η Μίλαν απάντησε, με την κεφαλιά του Μπορίνι να μην βρίσκει στόχο. Στο 66′ ο Πακετά προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Ράντου σταμάτησε την εξαιρετική κεφαλιά του. Στο 68′ ο Μπέσα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντοναρούμα με κοντινό σουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα. Ο Κόντι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο ξεχασμένος Μπορίνι με σουτ λίγο έξω από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0. Οι Γενοβέζοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, αλλά το σουτ του Βελόσο στο 74′ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 83′ οι “Ροσονέρι” καθάρισαν τη νίκη. Ο Κουτρόνε βρήκε με τρομερή μακρινή μπαλιά τον Σούσο. Αυτός κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Τζένοα και με ωραίο πλασέ έγραψε το τελικό 2-0.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μίλαν ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς μετά από 20 ματς, ενώ η Τζένοα είναι 14η με 20.