Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα έχει βρει ποιοι επιθετικοί τον ενδιαφέρουν από τώρα!
Ισπανία

Το γύρισε η Βαλένθια με χατ (Ρον)τρικ

Ο Ροντρίγκο έβαλε την υπογραφή του διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 επί της Χετάφε και η Βαλένθια με ανατροπή πέρασε στην επόμενη φάση του ισπανικού κυπέλλου.

Απίστευτη Βαλένθια με τις… νυχτερίδες να πετυχαίνουν δύο γκολ στις καθυστερήσεις, να κάνουν το 3-1 επί της Χετάφε και να παίρνουν την πρόκριση στα ημιτελικά του Copa Del Rey. Χατ τρικ ο μαγικός Ροντρίγκο.

H Βαλένθια υποδέχτηκε στο Μεστάγια την Χετάφε για το επαναληπτικό παιχνίδι του ισπανικού κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το γκολ υπέρ πράγμα το οποίο τους βοήθησε και στη μετέπειτα εξέλιξη του παιχνιδιού.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους. Η Χετάφε ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ από πολύ νωρίς στον αγώνα. Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα ο Χόρχε Μολίνα έκανε το 0-1 «παγώνοντας» τις «νυχτερίδες». Σε συνδυασμό με το πρώτο εντός έδρας γκολ ήταν αποτέλεσμα το οποίο έδινε τη νίκη στη Χετάφε και μάλιστα με γκολ διαφορά.

Η Βαλένθια για άλλο ένα παιχνίδι εμφανίστηκε υποτονική έχοντας μάλιστα στη βασική ενδεκάδα της σχεδόν όλα τα αστέρια της. Ο Μαρθελίνιο πραγματοποιεί αλλαγή του σχήματος βάζοντας στο γήπεδο τον Τσερίσεφ στη θέση του Βας. Η ομάδα του αλλάζει πρόσωπο αλλά πλέον ήταν αργά. Είχαμε ήδη φτάσει στο δεύτερο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια ήταν να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Ροντρίγκο κατάφερε να ισοφαρίσει το αποτέλεσμα στο 61′ και το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά. Η Βαλένθια άνοιξε τα φτερά της και πέταξε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ισπανίας. Αυτό που ακολούθησε στη συνέχεια πραγματικά δεν έχει προηγούμενο αφού στις καθυστερήσεις η Βαλένθια όχι μόνο νίκησε, αλλά πήρε και την πρόκριση.

Παίκτης κλειδί ο Ροντρίγκο που με ακόμα δύο δικά του γκολ (92′ και 93′) έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του με ανατροπή, υπογράφοντας φαρδιά – πλατιά την επιτυχία της Βαλένθια επί της Χετάφε.