Αφήνει τα πολλά πολλά ο προπονητής της Νότιγχαμ: «Ας δούμε την πραγματικότητα» (vid)
Απαισιόδοξος ο Ούλι Χένες: «Αδύνατο να φέρουμε στην Μπάγερν τον Τσάμπι Αλόνσο»
Πλησιάζει το τέλος του Μπόελι από την προεδρία της Τσέλσι!
Λίβερπουλ: Βρήκε τον αντι-Σαλάχ και… ξενέρωσε τους οπαδούς της!
Γιουνάιτεντ, πλησιάζει ο παικταράς – Ένας «μάγος» στο Ολντ Τράφορντ με… 60 εκατ. ευρώ!
Μπρούνο Φερνάντες, 2024
Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα έχει βρει ποιοι επιθετικοί τον ενδιαφέρουν από τώρα!
Μπαρτσελόνα, τον έδιωξες σαν άχρηστο – Τώρα γίνεται μάχη για την απόκτηση του!
Μπαρτσελόνα: Γιαμάλ… η εκτόξευση – Τα δύο στοιχεία που δείχνουν την εξέλιξη του!
Ποτσετίνο: «Είναι τέρμα λυπημένος! Δώσαμε τόσα χρήματα και έπαιξε μόλις 30’»
Οι δέκα πιο ακριβοί ποδοσφαιριστές στον κόσμο – Λείπουν οι… GOAT (pic)
Ρεάλ Μαδρίτης

Άβε Καριμ, η Μαδρίτη σε προσκυνά (vid)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε «πλάκα» στη Χιρόνα (1-3) και προκρίθηκε στους 4 του Κυπέλλου.

Η Ρεάλ δεν είχε όρεξη για αστεία. Με τον Καρίμ Μπενζεμά να κάνει πράγματα και θαύματα, πέρα από τη Χιρόνα (1-3) και προκρίθηκε στους «4» του Κυπέλλου Ισπανίας. Καταπληκτικός ο Γάλλος, πέτυχε δυο γκολ, το ένα αριστούργημα.

Με φόρα και Καρίμ το κάθάρισε από το πρώτο μέρος

Μπορεί η πρόκριση να είχε σχεδόν κριθεί, με το 4-2 του πρώτου αγώνα, παρόλα αυτά η Ρεάλ ήθελε να βάλει θαυμαστικό. Στο πρώτο ημίχρονο, μίλησε η κλάση του Καρίμ Μπενζεμά, που συνεχίζει να κλείνει τα στόματα όσων των αμφισβητούν.

Από το πρώτο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση. Στο 8′ ο Μπενζεμά έκανε καλό σουτ από την άκρη της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 26′ και πάλι ο Γάλλος έπιασε καλό σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Τελικά, στο 27′ ο Μπενζεμά δικαιώθηκε! Μετά την πάσα του Καρβαχάλ, ο επιθετικός της Ρεάλ έκανε εξαιρετικό τελείωμα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 32′ ο Μαρσέλο δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Ιραϊθόθ μπλόκαρε σταθερά.

Η πρώτη φάση της Χιρόνα ήρθε στο 40′ με τον Εσπινόζα να πιάνει καλή κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα, ο Στουάνι έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν από απόσταση βολής σούταρε, με τον Νάβας να κάνει μεγάλη απόκρουση.

Αφού η Χιρόνα δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, ο Μπενζεμά το «καθάρισε». Συγκεκριμένα στο 43′ ο Γάλλος πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ από τη γωνία της περιοχής, για το 0-2.

Μείωσε η Χιρόνα, το τελείωσε ο Γιορέντε

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν τόσο καλός. Η Χιρόνα προσπαθούσε να μειώσει, για να δώσει χαρά στον κόσμο της.

Στο 71′ κατάφερε να σκοράρει, με τον Πόρο να νικάει τον Νάβας με ωραίο τελείωμα.

Δεν πρόλαβε να το χαρεί η Χιρόνα και η Ρεάλ απάντησε, δίνοντας και ουσιαστικό τέλος στο ματς. Στο 76′ ο Γιορέντε έκανε το σουτ από την άκρη της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Πλέον, η Ρεάλ θα ακολουθήσεις τις Βαλένθια, Μπέτις και Μπαρτσελόνα στους «4» του Κυπέλλου.