Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Αγγλία

Ο Harry της έδωσε… Wings και ο Σον τους βαθμούς

Η Τότεναμ κατάφερε να κλέψει τη νίκη από την Νιούκαστλ (1-0) χάρις τον πολύ καλό Χάρι Γουίνκς αλλά και το γκολ του Σον.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την 25η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Τότεναμ υποδείχτηκε την Νιούκαστλ στο Γουέμπλεϊ. Η Τότεναμ έχει μετά από 24 ματς 54 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση, ενώ η Νιούκαστλ 24 και βρίσκεται στην 14η.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν τις πρωτοβουλίες. Η Τότεναμ προσπάθησε να πετύχει από νωρίς το γκολ αλλά ο καταπληκτικός για άλλη μία φορά Ντουμπράβκα, έκανε σωστά τη δουλειά του. Πιο σημαντική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν το δοκάρι της ομάδας του Ποτσετίνο.

Ο Λαμέλα πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα χτυπά στη συμβολή των δοκών της εστίας του Ντουμράβκα. Στη συνέχεια γίνεται σέντρα του Τρίπιερ από δεξιά, κεφαλιά του Λούκας Μόουρα, η μπάλα άουτ.

Η Νιούκαστλ δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά γιατί η πίεση των γηπεδούχων ήταν ασφυκτική. Δεν δέχθηκε όμως και γκολ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει 0-0.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά πράγματα η Νιούκαστλ προσπάθησε να απειλήσει αλλά δεν τα κατάφερε. Από την άλλη η Τότεναμ δείχνει να μην βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και αν δεν ήταν η διαφορά ποιότητας μερικών παικτών της δεν θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά.

Το πολύ όμορφο γκολ του Σον

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ όλα έδειχναν να είχαν τελειώσει μία πολύ όμορφη έμπνευση του Σον έβαλε μπροστά στο σκορ την Τότεναμ και της χάρισε τους 3 βαθμούς της νίκης. Τελικό σκορ Τότεναμ – Νιούκαστλ 1-0 με τον Ποτσετίνο να παίρνει τη νίκη και προσωρινά την δεύτερη θέση.