Νεϊμάρ: Τραυματίας στο ποδόσφαιρο αλλά… βασικός στα πάρτι! (pics)
Η Σίτι μπορεί να ξοδεύει ΜΙΣΟ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ λίρες ετησίως χωρίς να της λέει κανείς τίποτα!
Αφήνει τα πολλά πολλά ο προπονητής της Νότιγχαμ: «Ας δούμε την πραγματικότητα» (vid)
Απαισιόδοξος ο Ούλι Χένες: «Αδύνατο να φέρουμε στην Μπάγερν τον Τσάμπι Αλόνσο»
Λίβερπουλ: Βρήκε τον αντι-Σαλάχ και… ξενέρωσε τους οπαδούς της!
Γιουνάιτεντ, πλησιάζει ο παικταράς – Ένας «μάγος» στο Ολντ Τράφορντ με… 60 εκατ. ευρώ!
Μπρούνο Φερνάντες, 2024
Ολιμπίκ Μαρσέιγ

Στη Μασσαλία έχουν ακόμα παλμό! (vid)

Ένα γκολ του Καμαρά στο 42' ήταν αρκετό για να επιστρέψει στις νίκες η Μαρσέιγ που επικράτησε με 1-0 της Μπορντό στη Μασσαλία σε εξ αναβολής αγώνα.

Επιτέλους εντός έδρας νίκη για τη Μαρσέιγ. Η ομάδα από τη Μασσαλία είδε τον Μπουμπακάρ Καμαρά να βρίσκει δίχτυα και κέρδισε με 1-0 τη Μπορντό σε εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη στο “Βελοντρόμ” για τους παίκτες του Ρούντι Γκαρσιά μετά από σχεδόν τρεις μήνες (11/11/2018, 2-0 την Ντιζόν).

Η πρώτη ευκαιρία της Μαρσέιγ στο ματς ήρθε στο 7ο λεπτό. Ο Οκάμπος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κοστίλ απέκρουσε. Στο επόμενο λεπτό, ο Μπριάντ δοκίμασε ένα βολέ στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Ο Καλού με τάκλιν από πίσω γκρέμισε τον Οκάμπος και είδε απευθείας κόκκινη κάρτα από το διαιτητή.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης ο Μπενουά Κοστίλ προσπάθησε να κρατήσει την Μπορντό στο ματς. Στο 31′ είπε “όχι” στην κεφαλιά του Σακάι. Στο 38′ σταμάτησε τη βολίδα του Ζερμέν και τέσσερα λεπτά αργότερα μπλόκαρε το φάουλ του Καλέτα – Σαρ. Στην επόμενη φάση όμως δεν είχε απάντηση. Μετά από κόρνερ του Σαρ, ο Ζερμέν πήρε την πρώτη κεφαλιά και έστρωσε στον Καμαρά, που απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά. Στο 56′ ο Καμανό προσπάθησε να ισοφαρίσει με δυνατό σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 78′ ο Κοστίλ σταμάτησε ακόμα ένα φάουλ, αυτή τη φορά του Μαξίμ Λόπεζ. Στο 87′ ο Οκάμπος προσπάθησε να κλειδώσει το ματς με κεφαλιά, αλλά ο Κοστίλ ήταν πάλι εκεί. Στις καθυστερήσεις, ο Σαρ βρήκε δίχτυα, αλλά ο διαιτητής με τη συμβολή του VAR το ακύρωσε.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μαρσέιγ ανέβηκε έβδομη με 34 βαθμούς σε 23 παιχνίδια, ενώ η Μπορντό παρέμεινε 12η με 28 βαθμούς σε 22 αγώνες.