Λέμε για τον Μόντριτς αλλά η πάσα του Χούμελς δεν πρέπει να περάσει στα ψιλά (vid)
H Γιουνάιτεντ θέλει στόπερ και οι – δύο – επιλογές της βρίσκονται στη Serie A
«Πνίγηκε» στον ανταγωνισμό – Αποχωρεί με μεταγραφή το αστέρι της Ρεάλ
«Γροθιά» στους παίκτες της Τσέλσι το μήνυμα πιτσιρικά στις εξέδρες (pic)
Από τους λίγους ρομαντικούς ο Τιάγκο Σίλβα – Συμφώνησε με την τελευταία του ομάδα
Δεν πίστευε στα μάτια του ο Αρτέτα: Τα έπαθε ΟΛΑ στο δεύτερο γκολ του Μπεν Γουάιτ! (pic)
Ο Ποτσετίνο είπε αλήθειες για την Τσέλσι, μετά την «πεντάρα» από την Άρσεναλ!
Κανείς στην Τσέλσι δεν θα καταλάβει ΠΟΤΕ πως ο Τζάκσον αστόχησε από εκεί! (vid)
Ο Μίλικ μίλησε στο τέλος νικώντας τον Μανδά κι έστειλε τη Γιουβέντους στον τελικό! (vid)
H Άρσεναλ έστειλε μήνυμα σε όλους με την ιστορική «πεντάρα» στην Τσέλσι! (vid)
Le Parisien: Η Παρί ενεργοποιεί τη ρήτρα της χαφάρας της Σίτι!
Μπεν Γουάιτ και Χάβερτς έστειλαν για… τσάι την άμυνα της Τσέλσι! (vids)
Λάτσιο – Γιουβέντους: «Ντοπιέτα» ο Καστεγιάνος, ισόπαλο το συνολικό σκορ! (vids)
Έξαλλος ο Αλόνσο στην προπόνηση: «Όχι, γαμ@@νες γιώμες» (vid)
Μάντσεστερ Σίτι

«Ζαχαρώνει» την κορυφή η Σίτι (vid)

Με δυο κεφαλιές των Λαπόρτ και Ζεσούς στις καθυστερήσεις των δυο ημιχρόνων, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε από την έδρα της Έβερτον (0-2) και πάτησε κορυφή.

Η Μάντσεστερ Σίτι, δεν εντυπωσίασε με το ποδόσφαιρο που έπαιξε απέναντι στην Έβερτον, όμως χάρις στα γκολ των Λαπόρτ και Ζεσούς (0-2) πάτησε κορυφή.

Μετά τη «γκέλα» της Λίβερπουλ, η Σίτι ήθελε τη νίκη επί της Έβερτον, για να πατήσει -έστω και προσωρινά- κορυφή.

Κακό πρώτο ημίχρονο, προβάδισμα για τη Σίτι

Μπορεί η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να μπήκε δυνατά με στόχο να πάρει νωρίς προβάδισμα,, παρόλα αυτά τα βρήκε σκούρα. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν εύκολα το μηδέν.

Στο 18′ ο Λαπόρτ έπιασε καλή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Μόλις στο επόμενο λεπτό, ήταν σειρά του Κουν Αγκουέρο να απειλήσει την εστία του Πίκφορντ. Ο Αργεντίνος πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως είδε τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της Έβερτον.

Μετά την ευκαιρία του Αγκουέρο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δυο ομάδες να μην έχουν τη μεγάλη στιγμή. Παρόλα αυτά, οι «πολίτες» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Στο 45’+2 οι «πολίτες» κέρδισαν φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή τηςε Έβερτον. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νταβίντ Σίλβα, ο οποίος με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Λαπόρτ και ο Γάλλος από το ύψος του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με κεφαλιά τον Παντίλιμον για το 0-1.

Χειρότερο δεύτερο μέρος, το κράτησε εύκολα η Σίτι

Αν το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό, το δεύτερο ήταν κάκιστο. Η Έβερτον ήθελε, αλλά δε μπορούσε να απειλήσει τη Σίτι και η ομάδα του Μάντσεστερ ήθελε αλλά δε μπορούσε να τελειώσει το ματς.

Στο 58′ ο Αγκουέρο έχασε την καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, όταν μετά από λάθος της άμυνας, η μπάλα έφτασε στα πόδια του και αυτός σούταρε άουτ.

Μετά τη φάση του Αργεντίνου, το παιχνίδι έσβησε, με τις συνεχόμενες αλλαγές να διαλύουν τον όποιο ρυθμό πήγε να δημιουργηθεί.

Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα, η Σίτι διπλασίασε τα γκολ της. Ο Γκάμπριελ Ζεσούς με κοντινή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παντίλιμον βάζοντας τέλος στο ματς.