Ο Αντσελότι μίλησε: «Αυτοί οι δύο αξίζουν τη Χρυσή Μπάλα»
Ηγετής Φούντας με γκολ και ασίστ στη νίκη της Τράμπζονσπορ στο Κύπελλο! (vid)
Τσάβι με στροφή 180 μοιρών: «Το πρότζεκτ αυτό δεν έχει τελειώσει»
Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Ολιμπίκ Λυών

Ο Ντεμπελέ έκανε τα Κο(ρ)νέ της Λυών για τα προημιτελικά (vid)

Με τους Μούσα Ντεμπελέ και Μάξουελ Κορνέ να σκοράρουν η Λυών κέρδισε με 2-1 την Γκινγκάμπ και θα αντιμετωπίσει την Καέν στους "8" του Κυπέλλου Γαλλίας.

Την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του γαλλικού κυπέλλου πανηγυρίζει η Λυών. Η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό με γκολ των Μούσα Ντεμπελέ και Μάξουελ Κορνέ, πέρασε με 2-1 από το “Ρουντουρού”. Η Γκινγκάμπ πήγε να βάλει φωτιά στο ματς με τον Μεντί, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Πλέον, στη φάση των “8” οι “Λιονέ” θα αντιμετωπίσουν την Καέν εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με την πρώτη τους επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ. Ο Μαρσέλο με τρομερή μπαλιά 40 μέτρων βρήκε τον Ντεμπελέ κι αυτός δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει εύστοχα τον Τζόνσον για το 0-1. Στο 22′ έγινε η πρώτη καλή στιγμή για την Γκινγκάμπ,  με το σουτ του Μπενεζέ να φεύγει άουτ. Οκτώ λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι “Λιονέ” σπατάλησαν δύο καλές ευκαιρίες. Στην αρχή ο Τζόνσον είπε “όχι” στο σουτ του Ντομπελέ και στην εξέλιξη της φάσης έκανε το ίδιο και στο πλασέ του Κορνέ. Στο 41′ ο Φεκίρ προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Τζόνσον ήταν πάλι εκεί σταματώντας το σουτ του. Δύο λεπτά μετά βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο για τη Λυών. Ο Φερλάντ Μεντί έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Κορνέ με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-2. Στο πεντάλεπτο 64′-69′ οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές. Αρχικά ο Λόπες απέκρουσε το σουτ του Αλεξάντερ Μεντί και λίγο αργότερα ο Μπενεζέ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 70′ η κεφαλιά του Μαρσέλο σταμάτησε στον Τζόνσον και στο 73′ το σουτ του Ντεμπελέ πέρασε σχεδόν ξυστά από το δεξί δοκάρι. Στο 88′ η Γκινγκάμπ πήγε να βάλει μπουρλότο στο παιχνίδι. Ο Ντονγκ με ωραία μπαλιά βρήκε τον Κοκό. Αυτός έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Αλεξάντερ Μεντί με προβολή μείωσε σε 1-2. Στις καθυστερήσεις ο Τραορέ προσπάθησε να κλειδώσει το ματς, αλλά ο Τζόνσον πραγματοποίησε ακόμα μία επέμβαση.