Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Ντόρτμουντ

Είδε τον ουρανό Μπελ-σφοντίλι η αυτοκτονική Ντόρτμουντ (vid)

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε με 3-0 στο 67', αλλά η Χόφενχαϊμ βρήκε στα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε σε 3-3 σε 13 λεπτά (75'-88') με πρωταγωνιστή τον Ισαάκ Μπελφοντίλ (2 γκολ).

Αυτοκτονία ολκής για την Ντόρτμουντ κόντρα στη Χόφενχαϊμ. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με 3-0 στο 67′, αλλά ο Ισαάκ Μπελφοντίλ κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και οι φιλοξενούμενοι πήραν την ισοπαλία με ξέσπασμα διάρκειας 13ων λεπτών. Έτσι, αν η Μπάγερν ξεπεράσει το εμπόδιο της Σάλκε (19:30) μπορεί να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή στους 5 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο ματς και σκόραραν στο 12′, αλλά με τη χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 22′ ο Πίστσεκ βρήκε ωραία τον Φίλιπ, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Δέκα λεπτά αργότερα, οι “Κιτρινόμαυροι” άνοιξαν το σκορ. Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Πίστσεκ με κάθετη πάσα έδωσε στον Σάντσο κι αυτός πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Μπορούσια βρήκε κι άλλο γκολ. Ο Σάντσο έφυγε στην αντεπίθεση, βγήκε απέναντι από τον Μπάουμαν, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Γερμανό κίπερ. Στην επαναφορά όμως, ο Γκέτσε ήταν εκεί και έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης. Μάλιστα, σπατάλησαν τρεις καλές ευκαιρίες μέσα σε 8 λεπτά (53′-61′).Αρχικά το σουτ του Σουλτζ έφυγε άουτ. Στο 56′ ο Μπούρκι έστειλε σε κόρνερ την προσπάθεια του Γιοέλιντον και στο 61′ απέκρουσε το σουτ του Μπελφοντίλ. Πέντε λεπτά αργότερα, η Ντόρτμουντ έδειξε να καθαρίζει το ματς. Μετά από μία ακόμη τρομερή ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Γκερέιρο, που πλάσαρε σωστά για το 3-0. Τότε, η Χόφενχαϊμ ξύπνησε για τα καλά. Αρχικά προειδοποίησε με τη χαμένη κεφαλιά του Καντεράμπεκ στο 74′. Ένα λεπτό μετά ο Σάντσο είχε δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Καντεράμπεκ έκανε τη σέντρα, η άμυνα της Ντόρτμουντ κοιμήθηκε και ο Μπελφοντίλ έκανε το 3-1. Στο 84′ ο Καντεράμπεκ έκανε ακόμα μία κεφαλιά, που βρήκε στόχο μειώνοντας σε 3-2. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπελφοντίλ πήδηξε ψηλότερα από όλη την αντίπαλη άμυνα και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-3.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ντόρτμουντ είναι στην πρώτη θέση με 50 βαθμούς σε 21 παιχνίδια. Από την άλλη πλευρά, η Χόφενχαϊμ παρέμεινε 9η με 30 βαθμούς.