Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Σεβίλλη

Ορεγια(να) δες μια Εϊμπάρ! (vid)

Δύσκολα έβαλε στη Σεβίλλη η Εϊμπάρ που την κέρδιζε με 0-2 και κατάφερε να ισοφαριστεί σε 4 λεπτά!

Από την δύσκολη έδρα της Σεβίλλης περνάει η Εϊμπάρ στο δρόμο της για μια εκ των Ευρωπαϊκών θέσεων της Ισπανίας. Οι γηπεδούχοι δεν βρίσκονται και στα καλύτερα τους έχοντας μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα μέσα στους τελευταίους πέντε αγώνες. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι δεν σταματούν τις καλές τους εμφανίσεις που μπορεί να την οδηγήσουν εν τέλει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Αναμφίβολα η έδρα των Ανδαλουσίανων δεν είναι εύκολο έργο για οποιαδήποτε ομάδα. Ωστόσο, η Εϊμπάρ δεν έδειχνε να φοβάται καθόλου και πατώντας καλά στο γήπεδο πίεζε τη Σεβίλλη. Η πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε μόλις στο 3΄όταν ο Σαράμπια σούταρε εντός περιοχής δίχως όμως να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 22’ το γήπεδο σιώπησε. Ο Ορεγιάνα πραγματοποίησε μια εξαιρετική κούρσα την οποία μετέτρεψε σε γκολ ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους! Πλέον, η Σεβίλλη δεν είχε άλλη επιλογή από το να βγει μπροστά. Όμως, η καταπληκτική παρουσία της άμυνας της Εϊμπάρ δεν τους επέτρεψε να αλλάξουν το σκορ που έληξε στο ημίχρονο 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη ανέβηκε προσπαθώντας να γυρίσει τα εις βάρος της δεδομένα. Με τους Σαράμπια και Σίλβα επιχείρησε αλλεπάλληλα να ισοφαρίσει αλλά δίχως αποτέλεσμα.

Αντίθετα, τα αμυντικά κενά που άφησαν οι γηπεδούχοι έμελλε να είναι και μοιραία. Στο 63’ ο Τσάρλς εκμεταλλεύτηκε άψογα την ασσίστ του Αρμπίγια και έκανε το 0-2, ένα σκορ που δύσκολα ανατρέπεται σε αυτό το χρονικό σημείο.

Τη συνέχεια όμως δεν την περίμενε κανείς! Η Σεβίλλη κατάφερε να μειώσει στο 88’ με τον Μπεν Γεντέρ  και να ισοφαρίσει με τον Σαράμπια στο 92′ ακόμα και με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μπανέγκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Συνθέσεις:

Σεβίλλη: Βάσλικ, Κάγερ, Βόμπερ, Καρίτσο, Μπανέγκα, Μέσα, Εσκουδέρο, Προμς, Σαράμπια, Μπεν Γεντέρ, Σίλβα.

Εϊμπάρ: Ριέσγκο, Ραμίς, Αρμπίγια, Κότε, Πένα, Τζόρνταν, Ντιοπ, Κουκουρέγια, Ενριχ, Τσάρλς.